Az E- recept vagyis az elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér az egészségügy intézményeit és szolgáltatóit köti össze miközben maga is egy szolgáltatási rendszer.
Egy modern és egységes informatikai környezet, olyan felhőalapú technológiát használó kommunikációs tér, ami a jelenleg elérhető legmagasabb fokú adat- és kibervédelemmel ellátva kapcsolja össze az egészségügyi ellátókat egymással – beleértve a kórházi, a járóbeteg- és a háziorvosi ellátást, valamint a gyógyszertárakat.
Kényelmesebbé költséghatékonyabbá vált az egészségügyi ellátás.
Dr. Rőczey Norbert Miklós a JNSZ Megyei Gyógyszerész Kamara elnöke elmondta:
-“A betegnek minden adata fönt lesz, minden eredménye. Pl. egy különleges képalkotó eljárást Budapesten megcsinálnak , de a gyógykezelés Szolnokon folyik, akkor nem kell a kis CD lemezzel jönnie, mennie, otthon hagyta, ilyen papír olyan papír, hanem minden fönt lesz egy elektronikus térben. –
Amihez a kezelőorvos hozzáfér majd.
A rendelés elején az orvos bejelentkezik be a már működő rendszerbe. Az E- recept tavaly novemberben mindenhol bevezetésre került.
-“A betegek ebből nem kell, hogy bármit is észre vegyenek. Annyi történt, hogy a régi recept formátumot ugyanúgy megkapják csak egy harmadik vonalkód is rányomtatódik az orvos által, amit nálunk a gép fel tud dolgozni-tette hozzá a gyógyszerész kamara elnöke.
Dr. Hoksári László háziorvos elmondta:
-“Én a XXI. század egészségügyének informatikai fejlesztéseiben ezt egy óriási magas lépcsőfoknak tekintem. Volt felkészülési idő, bár kaphattunk volna többet is. Egyre több e receptet írunk. –
A cél, hogy hamarosan személyivel és a TAJ kártyával lehessen gyógyszert kiváltani. Most is előfordul, hogy a gyógyszertárból telefonálnak a rendelőbe a beteg gyógyszeréért. Mind a gyógyszerészek, mind az orvosok hangsúlyozzák az orvos-beteg találkozások fontosságát.
-“Az orvos-beteg kapcsolat egy folyamatos személyes, bizalmi kapcsolat kell, hogy legyen és az elektronika ezt nem tudja helyettesíteni-tette hozzá a háziorvos”
2018. év végéig minden orvos a felírt E-recept mellé nyomtatott felírási igazolást köteles adni a betegnek, ami szinte pontosan olyan, mint a megszokott recept, csupán tartalmaz egy e-recept vonalkódot is, mely alapján a patikában lekérdezhető a recept. 2019-től pedig mindenki kérheti, hogy a recept felírási igazolását papíralapon is megkapja, bár ekkortól már nem kell a hagyományos recept formában kinyomtatni azt.