Pokoljárás a kutyáknak az ünnepi tűzijáték ideje. Még az erősebb idegrendszerrel bíró ebeket is megviselhetik a kiszámíthatatlan irányból érkező fény-és hanghatások. Így van ezzel Cuki is, aki a 7. emeleten él gazdájával: Zsófival.
-Ilyenkor nem is lehet megnyugtatni se, bebújik mindenhová, főleg a szekrény alá, ahová nem is tudunk utána nyúlni, hogy megnyugtassuk. Illetve, néha még a spejzba is, mert ott sötét van és ott rá tudjuk zárni úgymond az ajtót és akkor nem is akar kijönni se ilyenkor tulajdonképpen és próbáljuk még az előtt, mielőtt elkezdődnének a petárdázások, tűzijátékozások előtte levinni.”
A Szolnok Városi Állatotthon főmunkatársa Tarpai Enikő elmondta, január elsején és másodikán reggeltől estig, megállás nélkül mentik a kutyákat.
-Minden évben elmondjuk a gazdáknak, hogy nagyon vigyázzanak. Hallhatjuk tőlük, hogy -ó, ez a kutya nem szökik el.” De igen. Sajnos előfordulhat, hogy Szilveszter éjszakáján elszöknek, hiszen nagyon nagyon félnek ők, képesek átugrani a kerítést, amit eddig nem tettek meg. Sajnos olyan esetről is tudok, hogy az üvegajtót áttörték és így sérült meg a kutyus.”
Nincs olyan bevált módszer, amivel ez a probléma valóban kezelhető lenne és minden ebnél működik. Ugyanakkor azon kívül, hogy házi kedvencünkkel maradunk és óvjuk a sipító zajtól, mégis tehetünk az ellen, hogy sokkos állapotba kerüljön vagy éppen elszökjön.
-Állatorvosi patikákban lehet beszerezni nyugattó szereket. Ezt tabletta formájában lehet a kutyusoknak adagolni már aznap, pár órával azelőtt, hogy megtörténik a tűzijátékozás és így lenyugtatja a kiskutyát.
Ezekre a természetes hatóanyagú nyugtatókra azonban nem minden négylábú reagál egyformán. Csakis állatorvossal egyeztetve adható ilyen a kedvenceinknek.