Nemcsak nekünk, de a kutyáknak sem könnyű ebben a tikkasztó hőségben. A négylábúak is éppúgy kaphatnak hőgutát, mint mi. Bőrükön keresztül csekély mértékben képesek párologtatni, csaknem kizárólag a légutakon keresztül adják le a testükben keletkező felesleges hőmennyiséget. A Szolnok Városi Állatotthon Alapítvány ilyenkor fokozott figyelmet fordít az állatok hűtésére.
-Nagyon nagyon meleg van. A kutyusaink is érzik ezt. Amikor itt vagyunk naphosszat slagozunk, hogy hűsítsük így a kenneleket. Illetve óránként cseréljük a vizet, mert nagyon gyorsan felmelegszik és nagyon sok kutya szeret pancsolni és így összekoszolja a vizet illetve még este visszajövünk az esti órákban kicseréljük az ivóvizüket.”-mondta:Tarpai Enikő, Szolnok Városi Állatotthon Alapítvány
Némelyik kutya kimondottan szereti, ha vízzel locsolják. De nemcsak a kinti, hanem a lakásban tartott állatoknál is fontos az odafigyelés. A hőségtől egyébként a sima, sötét és rövid szőrűek szenvednek a legjobban, hiszen ezeknek a kutyáknak nincs hőcsökkentést elősegítő, dús bundájuk. A legjobb, ha sűrűn fürdetjük a négylábúakat a hőségben. Tiszta, friss víz legyen mindig előttük, hogy szomjukat bármikor csillapíthassák.
Így elkerülhető, hogy kedvencünk hőgutát kapjon. Ennek tünetei
a gyors lihegés, vörös nyelv és íny, hányás, hasmenés, koordinálatlan mozgás, tágra nyílt pupillák, kóma. Ilyen esetben azonnal állatorvoshoz kell vinni az állatot.
,,A napokban volt egy kiskutya, akit az árok parton találtak. Õ hőgutát kapott. Kint volt ugye a szárazságban. Vizet úgy nem kapott. Látszott, hogy kedvtelen, hátracsuklott a feje.” Gyorsan elvittük orvoshoz és sikerült megmenteni az életét. Tehát azt lehet észrevenni, hogy kedvtelen kutyus, nem az igazi. Ki van száradva, ezt a bőrén is lehet tapasztalni. Illetve ami nagyon fontos, az állatvédők minden évben elmondják, hogy autóban nem szabad hagyni, 5 percre sem háziállatot, se gyereket, se kutyát.”-mondta: Tarpai Enikő, Szolnok Városi Állatotthon Alapítvány
Számos kutya kapott már hőgutát az 50-60 °C-ra felmelegedett autóban, noha az ablakok résnyire nyitva voltak. Az ilyen magas hőmérsékletet csupán 20-30 percig képesek elviselni. Ha az autóban látnak bezárva egy állatot, vagy a tűző napon kiláncolva, azonnal értesítsék a rendőrséget, illetve a helyi állatvédelmi szervezeteket.