Városszerte hetente újabb és újabb szemétkupacok tűnnek fel. Felszámolásuk nemcsak a szolgáltatónak, a városnak, hanem valamennyi adófizető állampolgárnak sokba kerül. Már az óvodában elkezdődik a környezettudatos nevelés, a kicsik tudják mit szabad és mit nem. Itt a szandaszőlősi iskola és gyógyszertár környékén rá is csodálkoznak a vakációzó gyerekek erre a szeméthalomra. A zsákok illegális kihelyezése mindenkinek szúrja a szemét.
Lits László ügyvezető igazgató NHSZ Szolnok Közszolgáltató Nonprofit Kft. :
-“A környezetvédelemnek három erősebb szegmense van, egyik a környezettudatos nevelés, másik a szociális helyzet, a harmadik pedig a hatósági munka. Az ön által említett környezetkárosítás, kizárólag a hatóság erőteljes, elrettentő fellépése szabhat csak gátat. –
Ezt a szemétkupacot, melyben műanyag flakonok, tojáshéj és ruhanemű is van a környéken élők le is fényképezték és megosztották a felvételeket a közösségi oldalon. Ennek ellenére áttételesen mindenki megfizeti az elszállítás árát.
-“Szolnok városában 2017-es lezárt adatot tudok mondani, 12-13 millió forintot költ a város az illegális hulladékok elszállítására és mintegy 1500 köbméter illegális hulladékot szállítottunk el a városból.”-tette hozzá az ügyvezető igazgató.
Jellegzetes helyek az elhagyott árokpartok, a nagyobb konténerek – és szelektív hulladékgyűjtő szigetek környéke. No és visszatérően a szandai rét minden oldala. Még az sem riasztja el a tilosban járókat, hogy a terület másik fele hamarosan az ejtőernyős VB helyszíne lesz. Ezt a sitthalmot is ide, a napraforgó tábla mellé tették ki.
De néhány lépéssel odébb újabb lerakóra bukkantunk.
Az önkéntes hulladékgyűjtő akciók méltányolandók és jó közösségépítő programok, de a tapasztalatok szerint sosem azok szedik össze a szemetet, akik kidobják azt. Ezért nagy szerepe van az állampolgároknak és a hatóságoknak is.
Lits László ügyvezető igazgató: NHSZ Szolnok Közszolgáltató Nonprofit Kft. :
-“A hatóságok munkáját próbáljuk meg segíteni , hogy a hatóság a saját tétlenségét hátra hagyva belevetné magát ebbe a nagyon komoly és nehéz munkába, akkor igen készítsenek felvételeket, tegyen rendőrségi bejelentést és próbáljuk segíteni a hatóságok munkáját, mert csak az elrettentő erejű hatósági fellépéssel lehet ezeket a problémákat megelőzni. –
Információink szerint a tavalyi évben több mint 10 ezer eljárás indult megyénkben gyorshajtás miatt, míg az illegálisan szemetet lerakókkal kapcsolatos ügyek száma nem gyakori.
A rendőrség közleménye szerint a btk. az engedély nélküli lerakást 3 évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti, ha pedig elem vagy bármilyen veszélyes hulladék is van a kupacokban az elkövető akár 5 évet is kaphat. Eljárás azonban csak az ismert esetekben indul, ezért a rendőrség arra hívja fel a figyelmet mindenképpen tegyenek bejelentést, ha illegális szemétlerakást látnak.