Már bogyósok a bodza fürtjei és 2 hónap múlva következik a szüret. Bodács István mintegy 15 éve 4800 bodzatővel 9 hektáron gazdálkodik Rákóczifalván. Azt mondja, az idei termés jobb lehet a tavalyinál.
-Az idei év úgy néz ki, hogy jó közepes termés látszik jelen pillanatban. Ez köszönhető egyrészt a tavaszi csapadéknak, viszonylag kedvező időjárásnak, bár most a meleg az egy kicsit megszorította a bodzát. Úgy néz ki, hogy jelenleg a csapadékosabb időjárás előre haladtával jobb termés mutatkozik, mint a tavalyi átlag.” – mondta Bodács István őstermelő
4-5 éve a biobodza felvásárlási ára kilónként elérte a 220-230 forintot, viszont 2017-ben átlagosan már csak 160-at adtak érte, amely szeptemberre ennél is lejjebb ment. A termelők abban bíznak, hogy idén a biobodza felvásárlási ára eléri legalább a tavalyi 160 forintos szintet.
A folyamatosan csökkenő áraknak több oka van: A bodza ára nagyban függ a többi természetes ételszínezék árától, illetve a mint a legnagyobb európai termelőnek Lengyelországnak is komoly befolyása van a rá. Emellett hazánkban túlkínálat alakult ki, amelynek a többi között az az oka, hogy a szőlőtermelők egy része ma már bodzát termeszt és a piac telítődött.
-Több ezer hektár bodzát telepítettek 3-4 évvel ezelőtt, és a bodza 3 év után fordul termőre, ez okozza elsősorban a túltermelést, akár kommersz, akár biobodzát nézünk, hogy nagyon sok termelő, új gazdálkodó lép be a bodza eladásba.” – mondta Bodács István őstermelő
A folyamatosan csökkenő árak és kereslet várhatóan néhány éven belül visszaszorítja majd a túltermelést, viszont ez elsősorban a régebbi ültetvények gazdáit érintheti, mert a frissen telepített 3-4 éves növények várhatóan még több mint 10 évig teremni fognak.