Fűszálakon, bokrokon, illetve a levelek fonákjain kapaszkodnak meg leggyakrabban az emberre és az állatokra is veszélyes élősködők a kullancsok. Az elmúlt 25 évben az évszakok szinte összemosódtak. A talaj menti fagy ezen a télen is elmaradt, ezért voltak, akik kedvencükben már februárban felfedeztek az első kullancsokat. (ide a kutya sétáltatós képek kellenek)
-A tavasz mindig a kullancsszezon kezdete és sajnos egyre több a kullancs. Nagy a kullancsok fertőzöttsége is. Már olyan 30-35%-nál tartunk a kullancs fertőzöttséget tekintve. Két évvel ez előtt 10-15% volt, tehát egyre nő a fertőzött kullancsok száma.”- mondta Dr. Bóné László állatorvos.
Házi kedvencünkben azonban nem csak sétáltatás után találhatunk kullancsot. A vérszívók akár a kertben is előfordulhatnak. A megelőzés a négylábúak esetében nagyon fontos. A gazdák cseppekkel, nyakörvvel és tablettákkal is védhetik kedvenceiket. Abban az esetben, ha megelőzés elmaradt a kullancsot legkönnyebben a kisállat gyógyszertárakban kapható csipesszel lehet eltávolítani.
-Ezzel a következőképpen csináljuk: megkeressük a kullancsot. Egészen a bőrig nyomjuk a csipeszt, utána elengedjük utána összefogja és kiemeljük. Nem szabad olajozni, nem szabad krémezni. Ezektől elpusztul a kullancs és bejuttatja a kórokozókat.”- mutatta a műveletet Dr. Bóné László állatorvos.
Ebben az animációs videóban jól látszik, hogy hogyan fúrja be magát a kullancs a bőrbe és kezdi meg a vérszívást néhány órán belül. A Magyar Kullancsszövetség vizsgálatai szerint ma a kullancsok közel 50% fertőzött. Az élősködők 98%-a a Lyme-kór valamelyik baktériumával fertőzött, ami az emberre és az állatokra is veszélyt jelent.
– A kullancs is egy érző lény és a fájdalomra ő is gyötrődéssel reagál. Ezért szigorúan tilos körömmel megcsípni, mert ha addig nem köpött fertőző nyálat az áldozatába, a gyötrődés miatt fog ez megtörténni. Ezért csak egyedüli egy eszközzel a kullancs eltávolító kanállal távolítsák el. Ez az egyetlen orvos technikai eszköz, ami fertőzés menetesen távolítja el a kullancsot.”- mondta Dr. Kapiller Zoltán a Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesület elnöke.
Eltávolítás után fontos, hogy ne dobjuk el a kullancsot. Gyógyszertárakban kapható gyors teszt, illetve állatorvos segítségével beazonosítható, hogy a vérszívó fertőzött volt vagy sem. Ez a fertőzések beazonosítását segíti. A márciusban kezdődött kullancs szezon novemberig tart.