-Repcevirág-porral kellene hazaérkezniük és ahogy a kijárót látjuk, nincs virágporos méh.”
A kaptárokat és a méheket ellenőrzi ez a szandaszőlősi méhész. Molnár Ferenc mintegy 60 méhcsaládot tart, azt mondja már most látszik, hogy idei hideg tavaszon a szokottnál kevesebb méh született, ezért nincs elég dolgozó a repce-virágpor betakarítására.
-Virágzó repcetáblánál felhőben kellene a méheknek lennie.”
A virágpor betakarítás első nagyobb hulláma általában a repce szokott lenni, ezt csak néhány gyümölcsfa előzi meg – mondja a szakember. Az elmúlt hónapok rendkívül szélsőséges időjárásban azonban a fák később kezdtek virágozni, illetve a méhek sem szaporodtak a megszokott ütemben.
-Ez a márciusi hideg ez kellemetlenül érintette a méhcsaládokat, ugyan úgy mint a természet, vegetál, nem láttunk még a fákon leveleket sem, nem még hogy virágokat. A méhcsaládok erre úgy reagáltak, hogy a szaporítást visszább fogták.” Mondta Molnár Ferenc méhészeti szaktanácsadó
A dolgozó méhek alacsony számának várhatóan az lesz a következménye, hogy idén a repcéből származó méz aránya alacsony lesz, vagy teljesen ki is marad. A termelők most abban bíznak, hogy a hamarosan következő akácvirágzásra a kaptárok állománya eléri az optimális szintet.
Molnár Ferenc rámutatott – -A méhcsaládok is érzik a jó időt, tehát ők is küzdenek. Akácvirágzásra nagy valószínűséggel utolérik magukat a méhcsaládok, de igazából ez repcére szokott már bekövetkezni. 3-4 hét múlva következik be az akác virágzás, bízzunk benne, hogy a népesség addigra eléri azt a létszámot, hogy legalább akácméz legyen.”
Világszerte, így Magyarországon is évek óta csökken a méhállomány. Ennek a vegyszerezés mellett az az egyik oka, hogy a repce és az akác virágzása után a napraforgó érésééig a legtöbb méhcsalád nem talál élelmet.