Munkagépek helyett kócsagok járják a termőföldet. Számukra ideális a környezet, a mezőgazdászoknak korántsem. Itt ugyanis már el kellett volna vetni a napraforgót és a kukoricát, de a belvíz miatt nem tudnak rámenni a földre. A vetésre ráadásul már esély sincs, hiszen erről a területről – ideális időjárás esetén – nagyjából 2 hónap múlva tűnhet el a víz.
-Ilyen jellegű belvíz április közepén már nem szokott lenni. Általában februárban lemegy és március közepétől tudunk vetni. Most több, mint egy hónapos késésben vagyunk tehát ebben a területben már időben vetni tavaszi növényt nem lehet. Sajnos a körülmények úgy adódtak, hogy az utóbbi évek legkésőbbi télhúzódása után vagyunk és ez így nagy problémát okoz a gazdatársaknak.” – mondta Hubai Imre Csaba a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke.
A tél belenyúlt a tavaszba, később érkezett az egyébként várt és megszokott belvíz, bár idén ez a szokásosnál jóval nagyobb mértékű. A tavaszi munkákat sok helyen nem tudták elkezdeni, hiszen a megyében nagyjából 15.000 hektár termőföld van víz alatt. Ha folytatódna a szerdaihoz hasonló, napos, de szeles időjárás akkor egy hónap múlva elkezdődhetne a munka a jelenleg veszélyeztetett terület mintegy két harmadán.
-Akkor az kellene, hogy legyen egy jó nevelő májusi eső, amivel kikel és tud fejlődni a növényállomány. A többi rész az 1/3-a már nem lesz vetés, azt ugarolni, művelni kell, hogy ősszel legalább kultúrkörülmények közé tudjunk vetni, de még akkor is fennáll a probléma, hogy, amit később vetünk az őszi időszakba belenyúlik a betakarítás, a szállítás is terheli a növény költségeit valamint az őszi vetések megcsúszása is fenn állhat.” – tette hozzá Hubai Imre Csaba.
A tenyészidő ugyanis a tavasszal elvetett növények esetében hosszabbodik, így az őszi vetést is később lehet elkezdeni. Mindez természetesen kihathat a piaci árakra is, de Hubai Imre Csaba azt mondja, ezt még nehéz megjósolni, ha lesz is drágulás vélhetően az pár százalékos lehet.