Európában is ritkaságnak számít, hazánkban pedig egyedülálló az a varázsgömb, mely a 24. emeletes tetején kialakított természettudományos Élményközpontban látható. De nem csak a holdat, más bolygókat, a tengerek mozgását vagy épp klimatológiai változásokat is bemutathatnak rajta. A központ a természettudományok egészét összefogja. Kémia, biológia, fizika, csillagászat, és robotika terén interaktív eszközök segítik a tanlást.
Az élményközpontot közel 300 millió forint UNIÓ-s támogatással alakította ki a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat. A hely kézközelbe viszi mindazt, amiről a diákok az iskolában tanulnak.
“Nem elegendő elméleti szinten ismerni a fizikát, kémiát, csillagászatot,. de azt, hogy ténylegesen hol vannak, ehhez kellenek olyan anyagok, melyeket ebben a központban sikerült a gyerekeknek átadni.” -mondta HÁMORI JÓZSEF akadémikus, elnök, Tudományos Ismeretterjesztő Társulat.
A központ kialakítása nem csak az újabb eszközök beszerzését jelentette. Az épületrészt felújították, és a már meglévő berendezéseket kiegészítették.
“Még egy emelettel feljebb a csillagvizsgálót is felújítottuk, egy korszerű és modern távcsövet is beszereztünk, optikait és naptávcsövet is, amit nappal is használhatunk.” -mondta LÕRICZ HENRIK csillagász, szakmai vezető.
Az élményközpont együttműködik az iskolákkal, szervezett formában várja a diákokat. Az itt fellelhető tudomány kiegészíti az iskolában tanultakat. Az oktatási intézményekben dolgozó pedagógusok “oktató tanári” képzése is feladata a központnak, ez a munka már korábban elkezdődött, így az első órákat a múlt héten már meg is tartották.