Szolnok megyében magas a halálozási arány, de van olyan terület, amiben javulás tapasztalható – derül ki a megyei kormányhivatal népegészségügyi főosztálya által összeállított ismertetőből. A dokumentum részletesen taglalja a térség lakosságának egészségi állapotát.
-Jász-Nagykun-Szolnok megyében fogyó lakosság van. A természetes fogyás 5,2 ezer lakosra. És nagyon fontos az, hogy a 65 év feletti korosztály létszáma növekszik, a születések száma pedig csökken, így az aktív korúak eltartási terhe egyre nagyobb lesz. A csecsemő halandóság terén jó eredményeket érünk el és ez folyamatosan csökkenő tendenciájú, viszont az országosnál még mindig magasabb.”-nyilatkozta Dr. Beke Gabriella, megyei tiszti főorvos.
A férfiak halálozása magasabb, mint a nőké. Esetükben a vezető betegségek a tüdődaganat és a vastagbélrák, melyek a dohányzás és az egészségtelen táplálkozás közvetlen következményei. A lakosság alacsony arányban vesz rész szűréseken, ezért a jövőben nagyobb hangsúlyt fektetnek majd a prevenciós programokra. Az ülésen a Megyei Integrált Területi Program változtatása is megtörtént.
-A megyében eddig olyan források kerültek felhasználásra, amelyek több mint tíz prioritást érintenek, azonban nem került teljes egészében felhasználásra a rendelkezésre álló keret. A megyei önkormányzat egy alapelvet megfogalmazott, ami arra utal, hogy pénzt ugyan nem adunk vissza, azaz a szabad kereteket fel kívánjuk használni. Azon prioritásoknál, melyeknél a felhasználás nem volt biztosított, azon prioritásoknál lehetőség van a megyei önkormányzat jóváhagyásával átcsoportosítást kezdeményezni az irányító hatóság irányába.”-nyilatkozta Piroska Miklós, a JNSZ Megyei Közgyűlés elnöke.
A mai ülésen ennek eleget tettek, így 2,2 milliárd forintot csoportosítottak át. A bölcsődei férőhelyek növelése céljából plusz 1,3 milliárd forint áll rendelkezésre. A diákokat érintő Bursa Hungarica Ösztöndíjrendszer jövő évi vonatkozásáról is döntött az ülés.
-Minden évben az önkormányzatunk csatlakozik ehhez a rendszerhez, ez elsődlegesen a felsőoktatásban részt vevő, részt venni kívánó végzősöket és a benne lévő rászorulókat érinti. Tehát a felsőoktatásban azon gyermekeket, amelyeket adott esetben, települési önkormányzatok már támogattak, ahhoz nyújtunk egy nem jelentős összegű, de az esetükben – megítélésem szerint- szükséges támogatást.
Az elnök hozzátette: bízik abban, hogy az önkormányzatnak a következő években is lesz lehetősége arra, hogy egy meghatározott keretet biztosítsanak a tanulni vágyó diákok számára.