Javában zajlik a sorstársi segítők képzése Szolnokon a Hild Viktor úton. A Családvarázs projekt részeként 3 program valósul meg. Az innovatív kezdeményezés része egy sorstársi segítő klub, szabadidős, kötetlen tevékenységekkel, beszélgetésekkel. Míg a fiatalok játszanak, addig a szülők beszélgetnek, megosztják egymással tapasztalataikat, tanácsokat adnak egymásnak, tájékozódnak a felmerülő problémákra megoldást nyújtó lehetőségekről. A program része a – Nem vagy egyedül- fogyatékos gyermek született a családban” c. kiadvány elkészítése az érintettek bevonásával. A harmadik elem pedig a sorstársi segítők felkészítése és sorstársi ügyelet folyamos biztosítása az érintettek számára.
Fehérváry Tünde szakértő, Családvarázs Program
-“Ennek a lényege az, hogyha az érintett szülők, akik megélték műár azt, hogy fogyatékos gyermekük született és elfogadták már ezt a helyzetet és ezt tudják kezelni és tudnak úgy élni vele, hogy mások segítségére is lehessenek, ezeknek a szülőknek tartunk helyzetgyakorlatokat, szakmai, elméleti képzést, hogy tudjanak azoknak segíteni, akiknél most állt ez a helyzet elő. –
Ha sérült gyermek születik a családban, vagy bármely életkorban sérültté válik, az olyan élethelyzetet teremt, mely az egész család életét, struktúráját, működését megváltoztatja. A képzési program a szakmában is újdonságnak számít.
Mészáros Gabriella szakpszichológus, Családvarázs Program
-“Most próbáljuk ezt az egész programot úgy kialakítani, hiszen nem volt erre protokoll, nincs bejáratott rendszer , hogy megpróbálni egy kis elméleti alapozó képzést adni a szülőknek, hiszen nem mindegy , hogy egy segítő szülő mennyire hitelesen lép fel. Tud-e érdemben segíteni és az elméleti képzés után rengeteg gyakorlatot szeretnénk egymás között, csoporton belül és utána fognak ők kikerülni az életbe. –
A képzésben résztvevők 20 éve nevelnek sérült gyermeket, tapasztalataik szakmai képzéssel megtámogatva egy speciális hálózat létrehozására is alkalmat adnak. A sorstársi segítés lehetőségét eljuttatják a koraszülött osztályokra, a védőnői hálózathoz és az érintett szervezetekhez is, hogy minél többen igénybe vehessék a hiánypótló, ingyenes szolgáltatást.