Mezőségi táncoktatással vette kezdetét a XXVIII. Csángó Fesztivál Jászberényben. Csaknem 100 néptáncos érkezett az ország minden tájáról, hogy a legjobbaktól tanulhasson.
Víg Roland , Jászberény:
-” Én már 15 éve táncolok és minden évben nagy lelkesedéssel jövök ide, mert mindig új táncokat tanulok, szám szerint hármat. És a legjobb dolog az egészben az esti bulik, mert ott kamatoztathatom azt amit itt megtanulok. –
Kovács Norbert, néptáncoktató:
-“Nincs olyan magyar ember aki már minden táncot megtanult, még a legjobb táncosok se. Esetleg sokat ismerünk. De az igazi néptáncos az mindig tanulni akarja az újabb érdekességeket. Nagyon nagy a merítés az egész nyelvterületen, minden falunak van egy tánca szinte. –
Fónagy Anna, Debrecen:
-“Rengeteg technikai újdonságot tanulok ebben a táborban, pl. a mai is. Még sosem táncoltam Mezőségit és a fesztiválon rengeteg érdekes program lesz. Alig várom a Parno Graszt koncertet szombaton. –
A legkisebbeknek a strand kellemes közegében tartanak órákat, hiszen a legtöbb táncos alsós korától ismerkedik a lépésekkel.
A Csángó Fesztivál célja és küldetése a hagyományok ápolása és őrzése, az ismeretek továbbadása és a népi kultúra népszerűsítése.
Szűcs Gábor fesztiváligazgató, művészeti vezető, Jászság Népi Együttes:
-” A csángó kultúra, illetve a kisebbségben élő magyarságnak a kultúrájának a bemutatása az a mai nap is aktuális, olyan értékben, olyan mértékben rendelkezünk ezzel a kultúrával , mint a néptánc, népzene, népdal amire Magyarországnak büszkének kell lenni. A Csángó fesztivál ezt képviseli többek közt természetesen. –
Tánc nincs zene nélkül, ezért a fesztivál zenésztalálkozó is egyben. A 6 napos esemény kiváló alkalom arra, hogy egymástól is tanulhassanak a zenészek.
Dr. Kurucz Attila Pázmándfaluról érkezett.
-“Ez egy nagyon régi zenésztábor, sokan tanultak már itt rengeteget, akik ma már profi zenészek. É én első bálozó vagyok, és azért jöttem, mert ez egy nagyon jó tábor, kiváló infrastruktúrával, a másik pedig, hogy itt van most közöttünk Kalotaszegről két fantasztikus ember, akik még a szüleiktől tanulták ezt a muzsikát, tehát mi unoka tanítványokként első kézből kaphatjuk az instrukciókat. Most pont Toni Ruditól tanuljuk a brácsát.”
Rácz -Gyula a Nyíregyházi Egyetem tanára is képzi a zenészeket.
A fesztivál hivatalos megnyitóját szerdán este tartják, akkor telik meg minden helyszín nézőtere és a színpadok is élettel egészen vasárnapig.