Óriási zaj, hatalmas szél, a Holt-Tiszáról felcsapó víz és fodrozódó vízfelület. A nyári kánikulában sem mondható ideális körülménynek, a 86. Szolnok Helikopter Bázis katonáinak azonban minden helyzetben készen kell állniuk. Az ejtőernyős kutatómentők épp a csörlős vízből mentést gyakorolják. A vízbe esett sérültet kell felhúzniuk a helikopterbe.
A sérült szerepét a gyakorlat idején búvárruhás katonatársuk vállalta magára. Ám ebben az esetben is minden apró részletre oda kell figyelni, hiszen nem veszélytelen a feladat.
“Bármennyire egyszerűnek tűnik, sok veszélyforrást hordoz magában, a mentőknek és a hajózóknak együtt kell működni. Nekünk arra kell figyelni, hogy a mentő csáklya és a kábel ne okozzon sérülést se az utasnak, se a személyzetnek.” -mondta GAZSÓ KRISZTIÁN törzsőrmester, ejtőernyős kutató mentőbeosztott, 86. Szolnok Helikopter Bázis Rubik Szállító Helikopter Zászlóalj.
A vízpartról nézve sem voltak ideálisak a körülmények. A búvárokat először leeresztik a helikopterből, majd a vízben el kell jutniuk a sérülthöz. Mindez nem egyszerű feladat.
A kutatómentők többféle feladatot képesek ellátni. Alpin- és műszaki mentés, harctéri életmentés valamint vízi mentés képzést is kaptak. Ebben a feladatban 16-an vettek részt. 8-an hajózók a helikopteren, 8-an pedig kutatóbúvárként.
“Konkrét vízből mentés az elmúlt időszakban nem történt, de hasonló igen, amikor a Tiszacsegei komp elszabadult, és ugyan ezzel a módszerrel megmentették a komp kezelőjét.” -mondta DAJKA ATTILA őrnagy, zászlóalj parancsnok-helyettes, 86. Szolnok Helikopter Bázis Szállító Helikopter Zászlóalj
A katonák szárazföldön, éjszaka és nappal, uszodában és valós körülmények között is gyakorolnak. Tudásuk nemzetközi szinten is elismert, így nem csak határainkon belül, hanem -szükség esetén- bárhol a világban el tudják látni feladataikat.