Az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár és az NKE Stratégiai Védelmi Kutató Központ közös szervezésében ismét megrendezték az Euroatlanti Nyári Egyetemet. A program – többek között- katonatiszt-jelölteknek, egyetemistáknak, doktoranduszoknak szól.
-Jelentkezés alapján választjuk ki: kell egy motivációs levelet írni, ami alapján egy bizottság eldönti, ki jöhet, ki nem. Általában szeretjük azt, hogy sok új ember, de néhány régi is jön, mert azt gondoljuk, hogy az információ átadáson és a tanuláson kívül egy közösség kovácsoló ereje is van az egyetemnek.” -nyilatkozta Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója.
Az igazgató elmondta: aki ezen a képzésen részt vesz, az véleményvezér lehet saját közösségében a biztonságpolitikai kérdéseket illetően. A program Magyarország és európai, euro-atlanti szövetségi rendszerének helyét, szerepét vizsgálja napjaink változó világrendjében. Neves kül- és biztonságpolitikai szakértők, elemzők által gyarapíthatták ismereteiket a résztvevők.
-Előadó, illetve témából inkább az európai napot emelném ki. Foglalkoztunk nagyon sokat az elmúlt NATO-csúccsal, illetve a transz-atlanti kapcsolatokkal. Mivel két hete volt a NATO-csúcs, ezért nagyon nagyon jó ötletnek tartottam, hogy ilyen kurrens témával foglalkoztunk itt.” -mondta Árbás Julianna, egyetemi hallgató.
Szenes Zoltán vezérezredes éppen ebben a témában tartotta pénteki előadását. Olyan előadókat kértek fel, akik a kutatói szféra eredményeit úgy tudják bemutatni a közönségnek, hogy az közvetlenül használható is. Döntően a Stratégiai Védelmi Kutató Központ, illetve a Külügyi és Külgazdasági Intézet fiatal kutatóiról van szó.
-Egy olyan korban élünk, amikor rendkívül látványosan változik a világ a nemzetközi kapcsolatok látványosan változnak, amikor gyakorlatilag olyan viták kezdenek kialakulni nagyhatalmak között, szövetségeken belül, amit értelmezni érdemes. És gyakorlatilag, ennek a változásnak a lecsapódását vizsgáljuk meg, részben az Európai Unió, részben a NATO tekintetében. Az előadásokat is így válogattuk össze.”
Az idei Nyári Egyetem izgalmas volt, ugyanis a kétpólusú világ bukását követően ez az első olyan időszak, amikor struktúrájában változik a nemzetközi kapcsolatok rendszere, a világrend. Erre reagálni, sem elméletileg, sem gyakorlatilag nem könnyű -tette hozzá Tálas Péter, igazgató. A Magyar Honvédség Szolnoki Béketámogató Kiképző Központjában ma tartották az egyetem idei, utolsó előadásait.