-Jelenleg mintegy 20 érmét restauráltunk, melyek itt láthatóak a hónap műtárgyát bemutató vitrinben”
Mintegy 10,5-11 kilogrammot nyom és közel 8000 érméből áll az az ezüstkincs, amelyet tavasz vége óta restaurálnak a Damjanich János Múzeumban. A 16. századi érmékkel teli korsót egy munkagép fordította ki a földből.
-Olyan fokon kezdődött el a restaurálás, hogy próba képpen egy 20 darabnyi ezüstérmét megtisztítottunk, amely különböző korokból származik. A 16. Század elejétől a végéig különböző uralkodók pénzei ezek, elég jó minőségű ezüst érmék.” – mondta Deák Endre, restaurátor
A 20 darab érmén különböző technikákat próbáltak ki a restaurátorok annak érdekében, hogy megtalálják azt a módszert, amellyel a lehető legjobb minőségben lehet megtisztítani és konzerválni a korrodált ezüstöt. Az már most látszik, hogy a kincsen jelentős nyomokat hagytak a földben töltött évszázadok, hosszú lesz a restaurátori munka.
-Enyhe savas kémhatású inhibitorral ellátott vegyületekről van szó, vegyszer-elegyekről van szó. Az inhibitor azt jelenti, hogy megakadályozza a vegyszert abban, hogy a fémet oldja és csak a korróziós termékeket távolítja el. Ugyanakkor van egy speciális, Compexon névre hallgató vegyszer, amit használunk a restaurátori gyakorlatban.” – tette hozzá a restaurátor
A teljes kincs, valamint a már megtisztított 20 érme jelenleg a Hónap Műtárgya tárlóban látható. Ha ez a tárlat befejeződik, akkor a restaurátorok a teljes leletet megtisztítják és konzerválják majd.