Az Arany János -emlékpadon is helyet foglaltak azok, aki Arany János és családja szoborkompozíciójának avatására érkeztek Nagykőrösre. Arany János – a 19.század költőóriása – életének csaknem egy évtizedét ebben, az alföldi kisvárosban töltötte.
-Arany költészete olyan érték, mely a világ magyarjait egybeolvasztja, olyan érték nemzetünknek, melyért soha nem feledhetünk hálát adni a jóistennek, hogy megadta, s nekünk, magyaroknak adta.” -hangzott el Dr. Czira Szabolcs, Nagykőrös polgármesterének köszöntő beszédében.
Arany János 1851.őszén költözött Nagykőrösre a református gimnázium irodalomtanári székének elfogadására. Itt születtek híres balladái.
Az emlékmű alkotója: Szabó György nagykőrösi születésű. A művész több alkotása díszíti már a város köztereit. A ma felavatott szoborkompozíció egy magángyűjtőtől szerzett 1863-as porcelánkép mása. A robusztus mű bronzból és gránitból készült.
-Ami számomra érdekes volt, hogy nem akartam olyan szoborcsoportot, ami – hogy mondjam – most divatos és olyan módon körbejárható, hogy akár melléülhetnek. Én egy olyan emlékművet akartam, ami egy kicsit szimbolizálja az itt lakást, Aranyt kiemeli. Ezért az Arany János-figura körplasztikaként és a család többi része átsimul domborművé.” -mondta Szabó György.
Költői fénye bearanyozta a tudós tanári karral működő gimnáziumot és Nagykőrös városát egyaránt. Ebből az időszakból származik a költő számos jelentős műve is. Arany János és családjának szobra a Hősök terén kapott méltó helyet.