Az igazi tél ezúttal elkerülte térségünket, ami a növénykultúrákban is éreztette hatását. Februárban és márciusban a sokéves átlagnál jóval több csapadék hullott, ám az április és a május szárazabb volt a megszokottnál, hangsúlyozta Hubai Imre Csaba a Nemzeti Agrárgazdasági kamara megyei elnöke.
“Éghajlatváltozás következtében egy hónappal később lett tavasz és egy hónappal korábban történik a betakarítás. Kiemelném a szamóca, a cseresznye, a meggy, a repce, a gabonafélék betakarítását, hiszen még Péter Pál napja előtt megkezdődött a betakarítás. Szűk két héttel a máskori optimális időhöz képest.”
A betakarítás jelen állásából már viszonylag pontos következtetések vonhatók le.
“Az eddigi eredmények alapján az őszi árpa termésátlaga 4.5 tonna per hektár, az őszi búzáé körülbelül ennyi-, vagy valamivel több lesz. Ez magyarul azt jelenti, hogy körülbelül egy 5%- kal fog kevesebb teremni mint más években ezekből a terményekből. De annyi stressz amennyi ezeket a növényeket érte, ahhoz képest ez egy jó termésnek számít.”
Az aktuális mezőgazdasági munkákkal járó közlekedési tudnivalók kapcsán a rendőrség a falugazdászokon keresztül keresi fel az érintetteket. Tudtuk meg Dávid Mónika r. őrnagytól.
“A megyei balesetmegelőzési bizottság készített egy ilyen kis palkát szerű kis közleményt amivel a legfontosabb közlekedési szabályokra fölhívja a gazdáknak a figyelmét akik ugye a közúti közlekedésben részt vesznek.”
A megyében mintegy 800 korszerű kombájn segíti a gazdálkodók munkáját. Ám nem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a berendezések.
“A gépellenőrzések JNSz Megyében folyamatosak. Például csak a szolnoki kirendeltségen eddig 14 valósult meg minden különösebb hiányosság, vagy probléma nélkül.”- mondta Németh Ádám megyei katasztrófavédelmi szóvivő.
Aktuális kérdés a parlagfű gyérítés is. A földhasználóknak június végéig kell földjükről eltávolítani az allergén növényeket.
“És amennyiben egy adott helyen a fenológiai állapotú parlagfüvet találnak, kötelezően el kell, hogy induljon az eljárás ami kötelezően kiszabandó bírsággal jár.”- hangsúlyozta Holló László agrárügyi főosztályvezető.
Az Aratási Koordinációs Bizottság ülését megelőző sajtótájékoztatón elhangzott- a megyében több mint 2 millió tonna tárolókapacitás áll rendelkezésre. A gabonasilók pedig további, mintegy 260 ezer tonna gabona tárolására alkalmasak.