A díszőrség bevonulásával, a Himnusz eléneklésével és az Országzászló félárbocra eresztésével kezdődött idén a Nemzeti Összetartozás Napi megemlékezés Szolnokon. A 98 évvel ezelőtt, Versailles-i Nagy-Trianon kastélyban aláírt, Magyarország számára az I. világháború lezárását jelentő diktátum a XX. századi magyar történelem egyik legnagyobb, máig feldolgozatlan traumája. A megemlékezést Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium tanulóinak ünnepi műsora nyitotta
Az Országgyűlés 2010. május 31-én döntött úgy, hogy az 1920-ban kötött trianoni békeszerződés aláírásának napja, június 4. a nemzeti összetartozás napja. A Tiszapartisok műsora után a Szolnoki Ökumenikus Lelkészkör nevében Máthé György osztotta meg ünnepi gondolatait. Az esperes hangsúlyozta: A magyar hazának hiányzik a kétharmada, de a magyar szív mindenkor összetart.
-Milyen jó, hogy a mai nap neve a Nemzeti Összetartozás Napja. Nem a harag és a kétségbeesés napja, a mai nap az emlékezés napja és a felelősség napja. Hogy a történészeink megismertessék az igazságot a magyarsággal is, és a többi, főleg érintett népekkel is. A mai nap az anyaország és az elcsatolt részeken élők napja kell legyen.” – mondta Máthé György, esperes, plébános .
A polgármester ünnepi beszédében hangsúlyozta: 98 évvel ezelőtt a történelem egyik legigazságtalanabb békediktátuma jött létre. A határainkon túl élő magyar honfitársainknak pedig igenis jár alanyi jogon a magyar útlevél az elmúlt évek kínzó szenvedéseiért. – fogalmazott Szalay Ferenc.
-Míg a ma emberének szabad döntése, hogy hova tart és hol képzeli el az életét, addig a 20. század magyarjának nem volt választása. El sem mozdult senki kassai otthonából, vagy kolozsvári munkahelyéről, netán egy újvidéki utcáról, és máris egy másik ország másodrendű állampolgárává vált, akinek megaláztatások tömkelegét kellett elviselnie. Nem beszélhette többé hivatalos helyén az anyanyelvét, sőt el is zavarták őt ősei földjéről. Ott váltak üldözötté, melyet ők építettek, tettek élhetővé és gazdaggá.” – tette hozzá Szalay Ferenc, polgármester.
Az első világháborút lezáró békediktátum nyomán Magyarország elvesztette területének több mint kétharmadát, lakosságának több mint felét, a megművelt földek 61, az erdők 88, a vasutak 62, az utak 65%-át. A traumát, amit a döntés okozott, máig magában hordozza a nemzet, a magyarság számára Trianon a XX. század legnagyobb tragédiája. A Nemzeti Összetartozás Napján rendezett megemlékezés koszorúzással, majd a Székely himnusz és a Szózat közös eléneklésével zárult.