A Levegő Lovagjáról, Kiss József felderítő- és vadászpilótáról hallhatott előadást a Rep Tár Esték közönsége. A magyar repülés első nagy, ikonikus alakjaként ismert katona 1918. május 24-én halt meg.
Gondos László, muzeológus, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Repülésügyi szakreferense:
-“A legtöbb légi győzelmet aratta magyar repülőként az első világháborúban. Az egyetlen olyan pilótája, repülője volt az Osztrák-Magyar Monarciának aki- ebben az időben még nem volt szokás- érettségi nélkül, erre nem jogosultként legénységi állományból tiszti állományú pilótává lett előléptetve. Egy olyan fegyvertényt hajtott végre ami egyedülálló a maga nemében, szinte páratlan volt az Osztrák-Magyar Monarchia haderejében. –
Életének mozzanatait ismertette a muzeológus, aki azt is elmondta, hogy 19 esetben aratott légi győzelmet. Halálakor azonban túlerővel harcolt elakadt géppuskával .
–Annak ellenére, hogy harc közben több alkalommal is megkímélte ellenfeleit és földre kényszerítette őket ő ezt viszonzásul az ellenségtől nem kapta meg és az elakadt géppuska ellenére, úgy, hogy nem tudta folytatni a harcot kíméletlenül és kegyetlenül lelőtték az égről”-tette hozzá a muzeológus..
Gépét, egy Phönix D-II-es vadászrepőlőt éppen most restaurálják Kecskeméten. A kétfedeles repülőgépet hamarosan Szolnokon a Rep Tárban láthatja a nagyközönség.
Almási Balázs, technológus, MH Légijármű Javítóüzem :
-“Nálunk van már egy félkész törzs , egy félkész bal alsó szárny , oldalkormány, ülés és sok sok dokumentum, amit megkaptunk. Ezeket még ki kell tisztázni, anyagigényt, anyagokat összeállítani belőle. –
Évek múlva készül el a gép, ami ugyan már nem lesz repülőképes, de a nagyközönség láthatja milyen gépmadárral aratott győzelmeket a levegő lovagja. A következő Rep Tár Esten a 170 éve született Baross Gáborról hallhatnak előadást július 6-án.