Csobogva halad át a Tisza-tó vize a kiskörei hallépcső zúgóin. A négy éve átadott építmény Közép-Európában egyedülállónak számít, már csak azért is, mert amellett, hogy jelentős ökológiai szerepet tölt be a halak vándorlásában, egy üvegablakon keresztül az érdeklődők a víz alá is bepillanthatnak.
Az ablak eddig is népszerű turistalátványosságnak számított, évente több ezren keresték fel. A szolgáltatások palettája most tovább bővült, ugyanis mintegy 1 hónapja, a Halvándorlási Világnaphoz kötődően az üveggel szemben egy webkamerát állítottak fel, amely folyamatosan, élőben közvetíti a hallépcső víztükre alatti eseményeket. A kamera képét az egyik legnagyobb időjárás előre jelzéssel foglalkozó internetes portálon keresztül lehet megnézni. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy népszerű a közvetítés, a napi látogatói rekord a 27.000 megtekintést is elérte már.
A hegyi patakra hasonlító hallépcső megépítésére azért volt szükség, mert a kiskörei vízerőmű jelentős mértékben korlátozta a halak folyamatos vándorlását. A csatornával elérhetővé vált, hogy a halak a Tisza-tó és a Tisza közötti, nyáron akár 10 méteres szintkülönbséget a halak leküzdhessék.
-1330 méter hosszú, gyakorlatilag mintegy 9-10 méter vízszintkülönbséget küszöböl át, lehetőséget biztosítva ezáltal a halak mindkét irányú mozgására. Különféle megoldásokkal, vannak réselt átjárók, ahol a leghidegebb legkisebb vizű időszakban is át tud a hal vonulni és vannak olyan bukók, amelyek nagyobb víznél biztosítják a halak áthaladását.” – mondta Kovács Pál halbiológus
A hallépcsőt közel négy évvel ezelőtt adták át, azóta a szakemberek és a kutatók folyamatosan vizsgálják a csatornán áthaladó halakat. Az eddigi eredmények szerint 37 halfaj már biztosan áthaladt a hallépcsőn. Az életmódjuk tekintetében a teljes spektrum megfigyelhető volt: a kutatók megfigyeltek vándorló és állandó területen tartózkodó halakat is.
Kovács Pál kiemelte – -100 kilós harcsát még nem fogtunk, de 12 kilósat igen, csukából 6 kilósat igen, tehát ez azt jelenti, hogy nem méretfüggő. Itt a halnak van annyi ereje – úgy van megtervezve az egész hallépcső- hogy akár nagyobb is felmehet. Úgy gondolja mindenki, hogy a kisebb halnak sokkal kisebb ereje van, de ha itt ráfókuszálnak, hihetetlen mennyiségű ivadék úszik ugyan úgy az áramlással szemközt.”
A hallépcső nem csak turistalátványosság, illetve a halak vándorlását segítő építmény, ugyanis az elmúlt években több alkalommal megfigyelték, hogy a halak már ívtak is ezen a területen.