A Parno Graszt cigány folklór együttes tagjai 35 esztendeje muzsikálnak együtt. Nevük egy romani fogalom, azt jelenti fehér ló. Mindannyian rokoni kapcsolatban állnak egymással és szívesen jöttek Szolnokra. Az Aba Novák Agóra Kulturális Központban működő Együtt-Egymásért Ifjúsági Klub vendégeként életükről, munkájukról meséltek a fiataloknak. A diákok már nagyon várták a Dal című produkcióban híressé vált együttest.
Nagy Viktor :
-“Azért szeretünk ide járni, mert ebben a klubban szoktunk találkozni jó cigány zenészekkel , cigány orvosokkal akik vitték valamire és példát tudnak nekünk mutatni. –
A szabolcsi zenekar már bejárta a világot, de hazájukban csak az élő showműsor óta ismertek. Céljuk éppen az, hogy itthon népszerűsítsék az autentikus , folklorikus cigányzenét.
Oláh Krisztián ének , harmonika, Parno Graszt folklór együttes :
-“Szeretnénk, ha a fiatalság ezt a stílust megismerje, mert a fiatalság nem ismeri ezt a stílust. Mert berakják a szintit, hogy dübögjön itt a zene. –
A család tagjai a siker ellenére két lábbal a földön állnak. Telt házas koncertjeik után kannásuk például juhászként dolgozik. Arról beszéltek a fiataloknak, hogy minden sikerért küzdeni kell, és nem szabad föladni az álmokat.
Oláh József művészeti vezető, Parno Graszt folklór együttes
-“Már gyermekfejjel tudtam azt, hogy én nem a két vasúti sín között sínek között fogok megöregedni, mint pályamunkás. Tudtam, hogy nekem az emberekhez nagyon nagy közöm lesz, azt még nem tudtam, hogy a zene által.”
Sikerüket jelzi, hogy egy svájci folyóirat a legjobb 10 magyar együttes közé sorolta a Parno Grasztot.