Az önkormányzat nem csak kerékpárút építésre, hanem szemléletformálást segítő programokra is jelentős összeget fordított. Ennek célja, hogy az autósok, kerékpárosok és gyalogosok könnyebben tudjanak egymáshoz alkalmazkodni. A rendőrségi kimutatás szerint még mindig sok a kerékpáros baleset, ami a szabályok betartásával megelőzhető volna.
-Nagyon fontos, hogy úttesten közlekedve, a kanyarodási szabályok – mivel ebből több halálos kimenetelű baleset is történt- az irányjelzés fontossága. Tehát, hogy az időben történjen meg és a karunkat teljes egészében kinyújtva jelezzük, hogy melyik irányba szeretnénk kanyarodni és nem csak akkor már, amikor kanyarodunk, hanem jóval korábban. Ez a gyermekekre és felnőttekre egyaránt nagyon fontos szabály” -nyilatkozta Dávid Mónika rendőr őrnagy, a JNSZ Megyei Balesetmegelőzési Bizottság titkára.
A kerékpárutakon oda kell figyelni a követési távolságra, hiszen bármikor előfordulhat, hogy váratlanul meg kell állni. Az autóbusz megállóhelyeknél a le-és felszálló gyalogosokra is ügyelni kell. Nagyon fontos kérdés az útkereszteződésekben az áthaladás, hiszen elég sok helyen előfordul, hogy kijelölt gyalogos-átkelőhelyek mentén van fölfestve a kerékpárút folytatása.
-Nagyon fontos szabály, és ezt soha nem elég ismételni, hogy mindenki tudja: azoknak az utak mentén lévő kerékpárúton, ami egyébként is védett út – például, ahol most is állunk – például a Baross út mentén lévő kerékpárúton, ott a kerékpárosoknak, ugye a védett út mentén szintén elsőbbségük van. Az alsóbbrendű becsatlakozó úton közlekedő gépkocsivezetőknek, illetve kerékpárosoknak részükre elsőbbséget kell adni. Viszont, azért a körültekintés és az óvatos megközelítés az minden esetben nagyon fontos. De arra szeretnék kérni mindenkit, aki a védett úton lévő kerékpárúton halad, hogy akkor is minden útkereszteződést úgy közelítsen meg, hogy lassítson a tempóján, nézzen körül.”
A biztonságos közlekedéshez elengedhetetlen a láthatóság, a jármű hiánytalan felszereltsége és a tökéletesen működő fékrendszer. Kerékpárral, csakis a kijelölt kerékpárúton szabad közlekedni, gyalogúton tilos. Abban az esetben, ha nincs kijelölt sáv a közúton: a jobbra tartási szabálynak megfelelően az út jobb szélén kell közlekedni. Csoportosan csakis egymás mögött szabad haladni és 12 éven aluli személy nem közlekedhet kerékpárral főútvonalon. A rendőrség illetékesétől megtudtuk azt is, hogy a Tisza-parton lévő bicikliúton segédmotoros-kerékpárral tilos közlekedni.