Az egyik büszkeségét, a nemrég restaurált tűzoltó kocsifecskendő tömlőjét mutatja a felújítás vezetője. Balázs Antal azt mondja: a három 19. századi eszköz helyreállítása különleges munka volt, mert az utolsó csavarig szétszedték a járműveket és a korhű, eredeti állapotukat állították vissza.
Balázs Antal, a restauráció vezetője elmondta – -Mi mindent lebontottunk róluk, ami felesleges volt és az eredeti színeket megkerestük. Utána azokat a színeket vittük vissza, ami eredetileg volt. Ez a szer 7-800 óra volt, a Kajla a középső az 180, az utolsó pedig 410 óra volt.”
A restaurálás 7 szakember több mint 1 évi munkáját vette igénybe. A projekten dolgozók a három járművet el is nevezték, így kapta a Budapesten Sternberg és Kálmán műhelyében készült zöld színű jármű a Szöcske, a kétkerekű a Kajla, és a Rábaszentmihályi kocsi a Violetta nevet.
Rákóczifalván 2017-ben kezdődött a tűzoltószerkocsik restaurálása az önkormányzat és a helyi szociális szövetkezet együttműködésében. Az első megbízások a város testvértelepüléséről, Szalacsról érkeztek. A most bemutatott szerkocsik egyike a partiumi községben lesz kiállítva, illetve ma is érkezett onnan egy kocsi felújításra. A Rákóczifalván maradó két jármű egyelőre a macimúzeum udvarán látható.
-A jövőbeni célunk az, hogy egy önálló kiállítást tudjunk rendezni, egy önálló kiállító helyet tudjunk kialakítani ezeknek az eszközöknek és hát minden más tűzoltással, tűzoltósággal kapcsolatos eszköznek. A szalacsi tűzoltószer pedig a mai napon visszakerül a származási településére Szalacsra.” – folytatta Kósa Lajos polgármester
A tervek szerint nem csak rábaszentmihályi adomány, valamint a rákóczifalváról származó kocsi alkotja majd az állandó kiállítás anyagát, ugyanis a településen további 20 tűzoltószerkocsi vár restaurálásra.