A legizgalmasabb pillanatok, mikor a mérlegre kerül az építmény és ráakasztják a súlyokat. Ez a szakítópróba. A versenyleírásban foglalt szigorú követelményeknek megfelelt hidaknak ugyanis többkilós terhelést kellett kibírniuk.
A terhelőerőt hitelesített mérőrendszer regisztrálta, illetve a zsűri egyéb szempontok alapján is pontozta. A bizottság egyik tagja a világcsúcstartó Márkos Szilárd Attila, akinek egy kilogrammos spagetti-szerkezete, 611, 8 kilós terhelést bírt ki.
-Világbajnokságon indultam négyszer és sikerült mind a négyszer megnyernem. Tavaly az irániak megdöntötték a csúcsomat, most már ők a csúcstartók.”
A híd maximálisan 1 kilogramm tömegű lehetett a ragasztóanyaggal, a tartóelemekkel, a csavarokkal és a tésztával együtt. A Kassáról érkezett fiúk építménye 100 kilogramm terhelés után reccsent.
-Maga a híd 1,30 hosszú és 948 grammot nyom. Hát, többre számítottunk, többet fog kibírni, de nem baj és jövőre, ha sikerül, megint eljövünk és jobbat építünk.” -mondta Bárány Zoltán, a Szakkay József Szakközépiskola diákja.
Az idei versenyen a tavalyi győztesek diadalmaskodtak. A szegedi Sári Tamás és Tartóczky István páros.
-Tavalyról építkeztünk, tavaly is nyertünk. Hát, azt vittük tovább vegyítve az idei kiírással: nagyobb lett a fesztáv és lejjebb vittük az alját.”
Tésztahíd építményük – a zsűritagoknak is meglepetést okozva- szokatlanul nagy terhelést 243.7 kilogrammot bírt ki.
-Ez kimondottan a szakgimnáziumok, illetve a szakképzési centrumok diákjainak, középfokú intézmények diákjainak írtuk ki a versenyt. Azzal a céllal, hogy a diákok egy kicsit kiszakadva az iskolai monotonitásból, ebbe versenyben is megmérettessék magukat.” -nyilatkozta Pesti László, a Jendrassik György Gépipari Szakgimnázium igazgatója.
A tésztából épített hidak és tartószerkezetek versenye több évtizedes hagyományra tekint vissza a tengerentúlon. Ugyanis az erős és szép híd építése- függetlenül attól, milyen anyagból épül- mérnöki feladat. A sikerre való tekintettel a SZOLMUSZ jövőre is megrendezi szakmai versenyét.