Hagyományteremtő céllal indították el 1992-ben a természettudományos előadások versenyét. A program célja -többek között-, hogy a tanulók gyakorolják az előadást, mint kommunikációs tevékenységet, illetve hogy a választott témában megfigyelést, kutató munkát végezzenek. A versenyre vállalkozók egyik legfontosabb feladata az előadás során a lényegi elemek kiemelése, valamint a téma figyelem felkeltése és aktualitása.
-Legyen az akár egy ökológiai probléma, vagyis környezetvédelemmel kapcsolatos probléma vagy pedig az egészségvédelem terén egy olyan kérdés, ami foglalkoztatja az embereket. Illetve biológiában, fizikában mindig felmerülnek olyan nem megoldott problémák, amelyek akár több évtizedig is aktuálisak lesznek.”
Szolnok város oktatási intézményei és azok a megyén kívüli iskolák, melyek az elmúlt 26 év során részt vettek a versenyen, meghívót kapnak. Kovács Lilianna Győrből érkezett Szolnokra.
-A győri fizika napunkon ez volt a téma és ezért ebbe jól bele ástam magam, így kicsit könnyebb volt rövid idő alatt föleleveníteni, illetve mert egy olyan filmmel hozom összefüggésbe, ami az egyik kedvencem.”
Balogh Laura Petra a Varga Katalin Gimnázium diákja angolul tartotta meg előadását a bolygók kialakulásáról.
-Szerintem nagyon érdekes, ahogy a bolygók működnek, ahogy létrejöttek. Nem is tudjuk pontosan hogyan jöttek létre, de mégis itt élünk benne.”
Farády Simon a csokoládé kémiai összetételét és szervezetre gyakorolt hatásait választotta témának.
-Az előadást a kakaóbab feldolgozási lépéseiről tartom, szóval hogyan jutunk el a nyers kakaóbabból a kész csokoládéig és az összetételbéli változásokat diagramokon ábrázolom.”
A zsűritagok a körülbelül 10 perces prezentációkat követően kérdéseket tettek fel és észrevételeiket is megfogalmazták a diákoknak. Az előadásokat maximum 30 ponttal értékelhették. A legjobbak -azon kívül, hogy gyakorolták a versenyszituációban való helytállást és csiszolták előadói képességeiket- értékes könyvjutalomban részesültek.