A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság kiemelt programja az Európai Unió Szociális Alapja- és a magyar költségvetés társfinanszírozásában megvalósuló “Aktívan a tudásért” projekt. A program célja azon rétegek elérése, képzése, melyek megfelelő iskolázottság hiányában nem csupán álláshoz nem jutnak, de az őket megillető állami szolgáltatásokat sem tudják igénybe venni, hangsúlyozta a projekt szakmai vezetője Tary Ferenc.
“A munkáltatók egy része olyan alapvető kompetenciákat vár el a felnőttektől mint a szövegértés, az egyszerű alapvető nyelvi kommunikáció- írás, olvasás, számolás készséget és bizony valljuk meg, hogy az alacsony iskolai végzettséggel rendelkező, vagy iskolai végzettséggel nem rendelkezők számára ezek az alapvető kompetenciák bizony visszafejlődnek az évek során és újra meg kell tanulniuk tanulni, újra fel kell eleveníteni ezeket az alapvető ismereteket.”
25 ezer embert vontak/ vonnak be a programba, melynek első szakasza március 31-én zárult. Csak JNSZ Megyéből 600 fő kapta meg az esélyt a felzárkózásra.
“A pályázati felhívásban szereplő indikátorok 22.500 álláskereső projektbe vonását, 2.500inaktív projektbe vonását és 5.000 fő képzését-, sikeres képzését írja elő indikátorként. Ennél mi sokkal nagyobb számokat fogunk teljesíteni.”
A bevontak köre a 18- és 55 év közötti korosztályra korlátozódik. A kiíró a hiányszakmákra fókuszálva segítőket képez például szociális gondozók mellé. De idegennyelvi modulokat is beépítettek. Az országos programba bevont személyek háromnegyede cigány származású, a projektre összesen 6.3 milliárd forint áll rendelkezésre. Hangzott el a délelőtti tájékoztatón.