Lengyel és magyar katonák egymást fedezve haladnak előre egy lövész bemutatón. Március 19 és 29-e között rendezték meg a Visegrad 4Sight elnevezésű nemzetközi hadgyakorlatot, amelyen a V4-ek közül Magyarország, Szlovákia és Lengyelország különleges műveleti katonái végrehajtóként, Csehország és Ausztria pedig megfigyelőként vett részt.
A gyakorlaton a többi között éles lövészetet, helyiségharcot, megfigyelést és más, a különleges műveletek körébe tartozó feladatokat hajtottak végre.
A mai bemutatón a lövészet mellett a Mi-17-es helikoptereken érkező katonák egy radarállomást, repülőgépeket és egy ellenséges katonák által megszállt épületet is elfoglaltak. A feladat végrehajtása során kiemelt jelentőségű volt, hogy a nemzetközi alakulatok hatékonyan tudjanak együtt dolgozni, illetve a lehető legrövidebb idő alatt hajtsák végre a feladatot.
-Az a tudás, az a képesség, amire szert tettek Irakban, Afganisztánban az nagyon szépen nagyon jól, nagyon eredményesen kamatoztatható, ha a helyzet úgy kívánja.” – mondta Dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök
A Visegrádi 4-ek történetében ez volt az első alkalom, hogy a tagországok különleges műveleti alakulatai közös hadgyakorlaton vettek részt. A mostani gyakorlattal az eddiginél is szorosabbá válhat az országok közötti együttműködés. A szoros kapcsolatokra azért is szükség van, hogy Európa határait, valamint Magyarország biztonságát hatékonyan lehessen megvédeni.
Dr. Simicskó István honvédelmi miniszter rámutatott – -A Visegrádi 4-ek együttműködése, mint jó szövetségesek, NATO szövetségesként is együtt dolgozunk, az Európai Unió biztonságáért is együtt dolgozunk, együtt védelmezzük határainkat, együtt vagyunk ott különböző válságövezetekben, különféle missziókat látunk el. Mindenhol a biztonságot, a stabilitást és a békét szolgálva.”
A Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési program céljai között szerepel egy professzionális, technikai eszközeiben megújuló valós tartalékkal rendelkező, ütőképes haderő felépítése. A kormány törekvései között szerepel, hogy a Magyar Honvédség 2026-ra a térség egyik meghatározó haderejévé váljon – mondta Simicskó István
A fejlesztések jegyében ma 12 darab amerikai gyártmányú Polaris MRZR-4 típusú ultrakönnyű taktikai járművel bővült a magyar különleges rendeltetésű dandár járműparkja. A járművek extrém terepjáró képességgel rendelkeznek, a missziók mellett a határvédelemben is jól alkalmazhatók.
-Mindenben szeretnénk tovább lépni, előre lépni. Modern eszközökben, kiképzettségben, felkészültségben, egy ütőképes Magyar Honvédséget szeretnénk felépíteni és természetesen szövetségeseinkkel együtt haladunk ezen az úton.” – mondta Dr. Simicskó István
A Magyar Honvédség önállóságát erősiti az is – folytatta a honvédelmi minszter-, hogy újra indul a hazai fegyvergyártás. A 200 munkahelyet teremtő fejlesztés első lépésben cseh licenc alapján szerel össze 4 kézi lőfegyvertípust, majd 2019 januárjától már a gyártás is Magyarországon történik. A gyártás újraindításával hazai forrásból válik biztosítottá a honvédség, valamint más hazai rendvédelmi szervek lőfegyver ellátása, illetve a tervek szerint a termékeket később exportálják is.