-Nem olyan régen, 43 váltással ezelőtt kezdődött valamikor ez a feladat a 90-es évek környékén, 95-96, mikor századdá bővült a kontingens. És akkor ez volt a Magyar Honvédség legveszélyesebb, legnagyobb kihívást rejtő missziója. Azóta történt egy-két dolog a szigeten is, talán voltunk veszélyesebb bevetéseken is. Hogyha valaki azt gondolná: könnyű misszió van, akkor az a gyanúm, hogy ő még életében nem volt tartósan távol a családjától.”
Sándor Zsolt dandártábornok beszédében azt is kiemelte: a világ egyetlen, kettéosztott városában patikamérlegen egyensúlyozott balanszt kell az ENSZ-nek fenntartania. Ez kiváló angol nyelvtudással, szakmai felkészültséggel rendelkező katonákkal valósítható meg. A március 20-án haza érkezett magyar katonák mindezen tudás birtokában vannak és kiválóan teljesítették szolgálatukat. Feladatuk igen összetett volt.
-A szerencsétlen 73-as események során, mikor kettéválasztották véglegesen a szigetet, megegyezés történt, hogy milyen katonai erővel képviseltetheti magát a török, illetve a görög hadsereg, illetve Ciprus két országának katonai erői. És ezeket kell felügyelni az ENSZ-nek, hogy egyik fél se tehessen katonai előnyre szert.” -nyilatkozta Polónyi Gábor, hadműveleti tiszt.
Az elmúlt félév során a földgáz kitermeléssel kapcsolatos török akciók nehezítették a missziót teljesítő katonák szolgálatát. Törökország ugyanis Ciprusi Köztársaság kizárólagos gazdasági övezetének a folyamatos blokkolását hajtja végre. Emberileg pedig a család hiánya és misszióváltást követő új munkarendhez és vezetési rendhez történő alkalmazkodás jelenti a legnagyobb kihívást a katonák számára. A fél éven át szolgáló 34 fő hivatásos katona a Húsvétot már családi környezetben töltheti.