Másodfokúra mérséklődött az érvényben lévő legmagasabb belvízvédelmi készültség a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság működési területén. A ma reggeli legfrissebb adatok szerint a KÖTIVIZIG területén 14400 hektár az elöntés nagysága. 5210 hektárnyi vetés és 2920 hektárnyi szántóföld áll víz alatt. A mezőgazdászokat ért kár felmérése folyamatos-mondta el Hubai Imre Csaba.
Hubai Imre Csaba a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Jász-Nagykun-Szolnok Megyei elnöke elmondta:
-“Ötven szivattyútelepen történik a vízmentesítés, 1500 mobil berendezéssel szívatjuk még a vizet ezen kívül és 1 millió 3000 köbméter vizet szívatunk le naponta, Ez óriási víztömeg , amire példa 10 évenként egyszer van.”
A KÖTIVIZIG hétfő reggeli adatai szerint megyénkben 9900 hektár föld van víz alatt. Az elmúlt 24 órában 3,3 millió köbméternyi vizet szivattyúztak el a földekről. Szolnok mellett valamivel jobb a helyzet.
Rigó András gazdálkodó:
-“Náluk is megjelent a belvíz, igaz, hogy nem akkora mértékben, mint más területeken. Nálunk kisebb vízfoltok vannak.
Ezt a Szolnok melletti területet megkímélte a belvíz. –
Rigó András 20 éve gazdálkodik 300 hektár földön, gabonát napraforgót, és kukoricát termeszt.
-“Azért itt is látszik,hogy voltak vizek. Látszanak azok a barna foltok, ahol más színű a vetés ott sajnos pangó víz van, ott sajnos a föld felszíne alatt áll a víz-mondta. –
Ha a következő időszakban nem lesz csapadék, akkor itt ezen a területen nem okoz veszteséget a belvíz-tette hozzá. Neki szivattyúznia sem kellett.
A megye más területein azonban nagyobb csapást mért a földekre a belvíz.
Van ahol 10-50%-os kárra számítanak, sőt a terület egyharmadán, 5-6 ezer hektáron teljesen ki fog pusztulni az őszi vetés-hangsúlyozta az agrárgazdasági kamara megyei elnöke.
Hubai Imre Csaba hozzátette:
-“Õszi vetésű búzát, őszi vetésű gabonákat , búzát, tritikálét, árpát és repcét, őszi káposztarepcét. De ezen kívül a szántott területeken is van belvíz, ott meg akadályozza a tavaszi munkák elkezdést , a tavaszi munkafolyamatok végzését. –
Hubai Imre arra figyelmezteti a gazdákat mindenképpen igényeljék a kártmentesítést.
-“A kárenyhítési folyamatba ezek a területek beszámítanak, tehát egy 25-30%-os kárenyhítésre lesz lehetőség . Aki viszont még külön biztosítást is köt az jelentősebb pénzösszeghez jut a kárenyhítést kapcsán”- hangsúlyozta.
Ennek felét a Magyar Állam biztosítja-tette hozzá. A gazdák a szeles, napos, száraz időben bíznak most, hiszen a tavaszi vetést nem tudták márciusban a földekbe juttatni. A saras talajra még jó ideig nem lehet a gépekkel rámenni, így biztosan késik majd a tavaszi talaj-előkészítés és a vetés időpontja.