-Nem csak csokoládét, hanem pálinkát is készítünk a sulyom terméséből.”
Az -Egy csepp Tisza-tó” elnevezésű bon-bont mutatja Szabó István. A praliné különlegessége, hogy a Tisza-tó egyik legkártékonyabb vízinövényéből, a sulyom terméséből készül. Az országban egyedülálló édességet az abádszalóki vállalkozó négy év alatt fejlesztette ki, több próbálkozás után alakult ki a végleges receptúra. A sulyommal töltött csokoládé mára a fesztiválok egyik legkeresettebb termékévé vált, illetve népszerűsége külföldön is növekszik.
-Létrejött egy olyan echte eredeti Tisza-tavi termék, amire nincs is példa talán itt a tó környékén. Egy itt termő, egy évezredek óta itt élő növényi rész, a termésének a felhasználásával készül.” – mondta Szabó István
Első alkalommal rendezték meg a Tisza-tavi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásárt Tiszafüreden, ahol a sulyomból készült csokoládék mellett a vidék Magyarországának mezőgazdasága és élelmiszeripara is bemutatkozott. A fesztivál kiállítói Jász-Nagykun-Szolnok mellett Hajdú-Bihar, Heves és Borsod megyéből érkeztek, valamint az agráriumban dolgozó termelők mellett 5 egyetem és főiskola összesen 9 kara is bemutatkozott.
Kovács Sándor a Tisza-tó térségi fejlesztési tanács elnöke aláhúzta: -Az látszik itt a megyében, hogy minden településen már a saját készítésű, a saját termelésű tojás, tészta, hús, kolbász-készítmények megjelentek, megjelent már a házi sörfőzés is. Látszik az, hogy Magyarország bekapcsolódik abba a vérkeringésbe, amelyben Nyugat-Európában már évtizedek óta benne vannak.”
A magyar mezőgazdaság 2008-2009-re jutott a mélypontra, az azóta eltelt 7,5 évben a kormány intézkedéseinek hatására az agrárium újra növekedési pályára állt – tette hozzá Kovács Sándor. A szektor erősödését mutatja, hogy 2011 óta növekedés tekintetében rekord évet rekord év követett, illetve az agrárium termelékenysége 2016-ban meghaladta a 2619 milliárd forintot, valamint az ágazat bruttó hozzáadott értéke 16,8 százalékkal növekedett.