Nagymamáink korában nem járt a szemeteskocsi- hangzott el a Damjanich János Múzeum legújabb kiállításának megnyitóján a Galériában. A paraszti kultúrában ugyanis minden hulladékot felhasználtak. Az újrahasznosítás a paraszti leleményesség és ötletgazdagság eredménye.
Benedek Csaba néprajzkutató-muzeológus elmondta:
-“Ez a tárlat elsősorban a paraszti kultúrától a mai társadalomig mutatja be azokat az eljárásokat , különböző praktikákat, amivel elődeink és a ma embere is újrahasznosít bizonyos eszközöket. –
Népi kultúránkban mindent végső megsemmisülésig használtak- tette hozzá a muzeológus. Újabb funkciókat találtak a legtöbb hulladéknak.
Benedek Csaba néprajzkutató-muzeológus:
-“Például kaszapengéből csinálni rozsolókaszát, kaszakést, szőlőtetejezőt, meg számos használati eszközt. Ez látható is a kiállításban. –
Készítettek hidegfüstölőt hűtőszekrényből, kerti sütögetőt felniből és mosógépdobból. A kortyolnivaló és betegségűző ebben a zsírosbödönből alkotott pálinkafőzőben készült, ezt a paprikaörlőt pedig porszívómotor hajtotta. Még a hitvány eszközöknek is hasznát vették. Újrafelhasználással készült a nádvágó, a hörcsögfogó és a vakondriasztó is. Már a városi kultúrára utal a parafadugóból készített lábtörlő vagy ez a raklapfotel. A június 24-ig látható kiállítás emeleti galériáján azok a művészeti alkotások kaptak helyet, melyek szintén hulladék anyagokból készültek. 5A Nagy Kristóf által megformált szobrok: a mangalica, az őzbak emlékmű, a géniusz szobor is a művészetbe épített paraszti kultúra megjelenítője.