A történelmi zászlók behozatalával kezdődő városi megemlékezést idén is a dicsőséges tavaszi Hadjárat első győztes csatáját vívó Damjanich tábornok szobra előtt rendezték. A megjelentek elsőként Balázs Péter szavalatát hallhatták. A Szigligeti Színház direktora Berzsenyi sorait idézte.
“Árpád vére sem hűlhet el, bár régóta heverész a puha pamlagon. Forr a világ bús tengere ó magyar. Ádáz Erinnisz lelke uralkodik, s a föld lakóit vérbe mártott tőre dühös viadalra készti”
A korábbi évek gyakorlatához híven a Szolnoki Ökumenikus Lelkészkör kijelölt szónoka- idén Máthé György esperes, plébános osztotta meg emlékező gondolatait. Mint hangsúlyozta, az áldozat nem volt hiába való.
“Az 1848- as Forradalom és Szabadságharc, elbukása ellenére megtartotta az életet számunkra is. A sok küzdelem, véráldozat bár mindig megrendítő, mégsem veszett kárba. van Magyarország, van magyar élet ma is, és reményünk a jövő magyarságában itt kell lenni bennünk minden mai európai probléma ellenére is.”
Szolnok jelentősége kiemelkedő az 1848- 49- es eseményekben. A város erőssége- bár többször cserélt gazdát a történelem során- a Forradalom és Szabadságharc idején különös hangsúllyal bírt. Csakúgy mint a helyiek eltökélt szabadságvágya. Mondta Dr. Kállai Mária megyei kormánymegbízott.
“Mi szolnokiak különösen sok szállal kötődünk a szabadságharc időszakához. Az akkor alig tizennégyezres Szolnokról ezer férfi vonult Kossuth Lajos szónoklatának hatására a hazát védeni. Így talán az sem véletlen, hogy 1849 március ötödikén Damjanich tábornok seregei éppen Szolnoknál tudták megfordítani a háború menetét és néhány hónap alatt immár lelkileg megerősödve kiűzték az osztrák seregeket hazánk földjéről.”
Dr Kállai Mária megyei kormánymegbízott hangsúlyozta: újra- és újra meg kell vívni szabadságunkért. S bár ma látszólag béke van, Európa szívében eltökélt kitartásra van szükség, nemzeti identitásunk, jövőnk védelme érdekében.
“Ez a helyzet valódi próbatétel, ugyanakkor egy nagy lehetőség is a kereszténység számára. Mindenkit arra buzdítok erősítse meg hitét, gondolja át.”
A városi megemlékezés idén is koszorúzással ért véget. A város-, a megye, valamint a hivatalok mellett a Szolnokra települt fegyveres testületek, intézmények, pártok, civil szervezetek és magánszemélyek helyezték el Damjanich tábornok szobra előtt a tisztelet koszorúit és virágait.