Égetett agyagból készült étkészleteket, szilkéket és Miska kancsókat is láthatnak azok, akik a Damjanich János Múzeum péntek délután nyílt időszaki kiállítását választják. Az ezerarcú agyag névre keresztelt tárlat az alkotó gyűjteményének minden darabját bemutatja.
-Több hónapos kuktató munka előzi meg. Azt gondlom, hogy ez sokkal tovább tart, mint elkészíteni mint magát a tárgyakat. Rengeteg irodalmat átnézek vagy múzeumokat látogatok meg. Csak ezután fogok hozzá amikor már a fejemben teljesen készen van.”- mesélte Nagyné Török Zsóka népi iparművész.
Az alkotó 13 éves korában döntötte el, hogy fazekas lesz. A kerámiáinak visszatérő díszítési eleme a Közép- Tisza – vidéki motívum sor. A népi iparművészet az 1960-as évek óta kedvelt művészeti ág.
-A legfontosabb dolog, ami a megyénkre jellemző az a kerámia, hiszen több fazekas központ is volt: Mezőtúr, Karcag, Tiszafüred, ami élő fazekasközpont volt ezelőtt 15-20 évvel ezelőtt is. Most is nagy része működik.”- mondta Dr. Nagy Molnár Miklós néprajzkutató.
A kerámia időben képes átalakulni, ezért népszerűsége a XXI. században is töretlen. Napjainkban a lakáskultúra kedvelt eleme. Az ezerarcú agyag című tárlat május 13-ig várja a látogatókat a Damjanich János Múzeumban.