Ennél a szolnoki háznál is védekeznek a vízmérő óra elfagyása ellen. Németh Helgáék nem csak a fogyasztásmérőt csomagolják be ruhákba, hanem a vízóra aknát is kitisztítják. A védekezésben kiemelt fontosságú, hogy az akna téglafala mellett mindenhol legyen föld, illetve a zárófedél is a helyén legyen.
-Hallottuk, hogy a napokban fagyás lesz, ezért nagyon fontos számunkra, hogy védekezzünk ez ellen, hogy ne fagyjon el a szerkezet. Ezért most megtettük azt a védekezést, hogy becsomagoltuk, hogy ne legyen semmi baj.” – mondja Németh Helga
A vízvezeték hálózat bekötésekor a szakemberek a fagyhatár alá -mintegy 120 centiméteres mélységbe-telepítik a mérőórákat. Ettől függetlenül rendszeresen elfagynak a vezetékek és a mérőóra is, ezért érdemes időt fordítani ennek megelőzésére. Azokon a helyeken – pl. a hobbi telkeken-, ahol nem minden nap van szükség vízre érdemes akár vízteleníteni is a rendszert.
Ha a csövek, vagy a mérőóra a védekezés ellenére mégis szétfagyna, akkor a hét minden napján 0-24 órában az 56-os körzet 429-662-es telefonszámán, vagy a vizhalozat@vcsm.hu emailcímen lehet bejelenteni a hibát.
Magyarné Bede Marianna a Víz- és Csatornaművek Koncessziós Zrt. műszaki igazgatója kiemelte: -A vízmérő védelme az a felhasználó feladata. Az ő kötelessége magát a mérőaknát tisztán tartani, a vízmérők fagyelleni védelmét megoldani. Ha a vízmérők elfagynak, akkor az sajnos a felhasználó költsége. Ez közel 20 ezer forintos többletköltséget jelent.”
A vízmérő órák és a vízvezetékek mellett a közkifolyók elfagyásának esélye is nő a tartós hidegben. Ezért a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. arra hívja fel a figyelmet, hogy a kutak nyomókarjait minden esetben ütközésig kell lenyomni, valamint minden alkalommal nagyobb mennyiségű vizet engedjenek ki belőlük. Abban az esetben ha a nyomókar, vagy a kút mégis elfagyott, akkor azt tilos tűzzel, öngyújtóval, vagy más módon kiolvasztani, ilyenkor a szakembereket kell értesíteni.