Amint az várható volt, napirend előtt téma volt a közvilágítás korszerűsítési programja kapcsán az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala, azaz az OLAF által megfogalmazott jelentés.
– -Az OLAF arra tett javaslatot az Európai Uniónak, hogy a Szolnok részére kifizetett támogatást követelje vissza, az egy több mint 800 millió forintos tétel. Az lenne a kérdésem, hogy mivel várható, hogy ez be is fog következni, hogy gondolkodik-e már a város azon, hogy ezt a közel 1 milliárd forintos összeget miből fogjuk tudni kigazdálkodni?” – mondta Dr. Szotyori-Lázár Zoltán.
A polgármester szerint meg kell várni, hogy mi történik majd a jelentés kapcsán, ráadásul a Jobbik felvetése feltételezésen alapul – tette hozzá Szalay Ferenc, majd átadta a szót a törvényesség őrének, a város jegyzőjének. Dr. Sebestyén Ildikó elmondta, hogy az OLAF Szolnokot külön nem vizsgálta, és bár valóban megkereste az önkormányzatot, hogy ha szükségesnek látja, tegyen észrevételeket a megállapításokkal kapcsolatban.
– -Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzatával az OLAF jelenleg nincs kapcsolatban, nem küldött ilyen jelentést a szolnoki önkormányzatnak, nem kezdeményezett intézkedést. Tehát nincs tudomásunk olyan tényről, amiben Szolnokot érintően visszafizetési kötelezettséget állapítana meg az OLAF, mivel erre neki nincs is jogosítványa, csupán kezdeményezhet ilyet.” – hangsúlyozta Dr. Sebestyén Ildikó.
A jegyző hozzátette, a Pest Megyei Főügyészég nyomozást indított, ha konkrét megkeresés érkezik az önkormányzathoz, megteszik a szükséges intézkedéseket.
A napirend előtti kérdéseket követően a képviselők a város egyik legfontosabb rendeletét tárgyalták meg, a költségvetést.
– -Hitelállományunk nincs, ez nagyon fontos dolog. Ebből adódóan adósságszolgálatot sem tartalmaz a költségvetésünk. Tehát a következő nagyon fontos megállapítás, hogy a bevételek és a ráfordítások egyensúlyban vannak, hozzávetőlegesen 23 milliárd forintos főösszeggel.” – ismertette Szabó István alpolgármester.
Tóth Istvánné független képviselő örömét fejezte ki, hogy nem emelkednek a lakbérek, az intézményi étkezési díjak, hogy folytatódnak a települési támogatások, de annak is hangot adott, hogy új önkormányzati lakások építésére nincs forrás. Az MSZP az adatokból azt olvasta ki, hogy jók a fejlesztési irányok, erősödik a város gazdasága, ugyanakkor az állami támogatások nem nőnek.
– -Jól látható, hogy Szolnok üzemeltetéséhez minden 10 forintból hetet helyben kell megtermelni. 7 milliárdos nagyjából a bevételi igény, nagyon nagy elvárás van az adókra, az építményadóra, az iparűzési adóra, hiszen 6 milliárdot várunk ebből a kettőből.” – fogalmazott Radócz Zoltán.
A Fidesz-KDNP szerint az idei a stabilitás, a biztonság és a fejlődés költségvetése, mindemellett megmarad a szigorú, fegyelmezett gazdálkodás.
– -Továbbra is azt az elvet tartjuk szem előtt, hogy addig nyújtózkodjunk, ameddig a takarónk ér. Mindenképp ki kell emelni a fejlesztések meglétét, hiszen a költségvetésből a 11,3 milliárd forintos fejlesztési forrás nagy mértékben meg fogja határozni évekre a város arculatát.” – jelentette ki Bagdi Sándorné.
Zárszavában a polgármester köszönetet mondott a felelős ellenzéki magatartást tanúsító képviselőknek, majd arról beszélt, hogy a jelenlegi konszolidált helyzethez kellett az állami adósságátvállalás. Szalay Ferenc hangsúlyozta, a komoly stratégia van a költségvetés mögött.
– -Nagyon fontos az, hogy a város abban gondolkodjon és ez a költségvetés erről jelentős mértékben szól, hogy munkahelyeket teremtsen, termelő beruházásoknak adjon lehetőséget, ipari parkot fejlesszen, stb., stb., azért, hogy azok a pénzek, amelyeket el lehet költeni a város működésére, fejlődésére, azoknak jelentős részét meg tudjuk termelni, illetve a pályázatokon megfelelő önerőről tudjon a város saját forrásaiból biztosítani.” – tette hozzá Szalay Ferenc polgármester.
A város ezévi költségvetését végül valamennyi jelenlévő képviselő egyhangú igen szavazattal elfogadta.
Ennél jóval nagyobb vitát generált az értékesítésre kijelölt önkormányzati lakássokkal kapcsolatos előterjesztés. Az MSZP és a Jobbik úgy látja, nem szabad eladni ezeket az ingatlanokat, a vagyont kiárusítani, mi több, bérlakásépítési programra lenne szükség. Ezzel szemben a Fidesz-KDNP frakció tagjai szerint a főként határozatlan idejű szerződéssel rendelkező bérlők részéről igenis komoly érdeklődés mutatkozik ezen meghatározott lakások iránt, ráadásul ezzel a lehetőséggel kizárólag csak ők élhetnek. Arról sem szabad elfeledkezni – tették hozzá, hogy lakbérekből származó bevétel messze nem fedezi a ráfordítás, üzemeltetés költségeit. A javaslatot végül csak az MSZP és a Jobbik nem fogadta el.
A közgyűlésen az is kiderült, hogy 53 millió forintból folytatódik a járdafelújítási program a Széchenyi-lakótelepen, a bölcsődei szakemberek képzése pedig 15 millió forintból valósul meg.
Az egykori szolnoki belvárosi gettó helyén pedig az -elhurcolt zsidókért” emlékkövet állítanak fel hamarosan, az önkormányzat félmillió forinttal járul hozzá a Szolnoki Zsidó Hitközség kezdeményezéséhez.