A költségvetés, valamint a hosszú távú stratégia elfogadása mellett, a Terület- és Településfejlesztési Program eddigi tapasztalatait is összegezték a közgyűlés tagjai. A testület emellett arról is tárgyalt, hogy Magyarország 19 megyéje hosszútávon milyen feladatokat és szerepet vállaljon.
-Van egy nagyszabású elképzelésünk, amely a jövővel kapcsolatos: szeretnénk megtalálni azokat a lehetőségeket, amelyek a megyei önkormányzatoknak hosszú távon biztosítanák a feladat és a működéshez szükséges szempontokat.” – mondta Fehérvári Tamás a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke
A Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége egy stratégiai program előkészítésén is dolgozik, amelynek az a célja, hogy a megyei önkormányzatok a saját szerepüket erősítve mintegy összekötő kapocsként segítsék a kormányzat, valamint a települési önkormányzatok közötti munkát, illetve együttműködést. Erre azért van szükség, mert a megyei önkormányzatoknak nagyobb rálátása van a településeken zajló helyi folyamatokra, illetve közvetlenebbül és hatékonyabban tudják koordinálni a munkát.
Kovács Sándor a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének társelnök kiemelte: -Egy erős középszintet szeretnénk, ami biztosítja az átjárást, biztosítja a munkamegosztást a kormányzat és a települési önkormányzatok között. Ez mindenképpen segítség a kormányzati munkában, de nagy segítség az önkormányzatoknál is.”
A testület emellett a Join Tisza programról előkészítéséről is tárgyalt. A program elsősorban a Tiszát, valamint annak három mellékfolyóját, illetve azok vízgyűjtő területeit érinti. A tervezet nem csak a folyó menti megyék munkájának összefogásáról, hanem Románia és Ukrajna bevonásáról is szól. A kezdeményezés elsősorban vízgazdálkodási és környezetvédelmi terveket tartalmaz – a többi között a felszíni és felszín alatti vizek minőségének megóvásáról, illetve a határokon túlról érkező szennyezések megakadályozásának és az azok elleni fellépés formáit is.