Az Örök tél című történelmi drámát tekinthették meg szolnoki diákok a TiszapArti moziban tegnap délután. A film a szovjet GUPVI táborok elhallgatott világáról szól. Ezekben a munkatáborokban közel 250 ezer magyar, többségében nő szenvedett a II. világháború után. A film az ő harcukat és túlélésüket mutatja be egy nem mindennapi szerelmi szál mentén vezetve. A film férfi főszereplője, Csányi Sándor így jellemezte ezt:
-Van olyan szerelem, amiben nincs romantika. Ebbe szerintem nincs. Ebbe kíméletlenség van, kegyetlenség van. Túlélés van. Tehát azt gondolom, ezek között a körülmények között nincs helye vagy nincs ideje a romantikának. Romantika az, hogy loptam neki egy kanalat és odaadom, mert kézzel ette a levest. Tehát, ez ilyen praktikus romantika, inkább ez a része van.”
A Félvilág és A berni követ alkotópárosa, Szász Attila rendező és Köbli Norbert forgatókönyvíró új történelmi drámája megtörtént eseményeken alapszik.
-Ez már elég korán, tíz-tizenakárhány éve hozzám került ez a történet és az óta sokat gondolkodtam rajta, de most a Gulág Emlékbizottság támogatásával tudtuk megvalósítani. És amikor már tudtuk, hogy lesz támogatásunk, akkor már 3-4 hónap alatt megszületett a forgatókönyv, amin aztán még dolgoztunk. A forgatókönyvek olyanok, hogy átdolgozzuk őket aztán megint és aztán viszonylag hamar, az után egy fél évvel már forgattunk, forgattuk a filmet.”
A filmet 28 nap alatt forgatták, többek között egy felsőpetényi bányában, a szentendrei skanzenben és a magas Tátrában is. A szolnoki premier előtti vetítést egy online történelmi játék előzte meg, melynek célja, hogy a diákok mélyebben megismerhessék ezt a titkolt korszakot. A rendező, Szász Attila így nyilatkozott a közönségtalálkozóról:
-Nagyon nagy izgalommal vártam ezt a mai napot, mert egykori gimnáziumom, egykori történelem tanárom és osztályfőnököm csapata is részt vett ebben az online vetélkedőben, amit az Örök tél weboldalán hirdettünk, és nagy örömömre bekerültek az első 3 helyezettbe, majdnem megnyerték. Úgy hogy jutalmul vagy díjul járt ez a premier előtti vetítés és hát mindig szívesen jövök vissza a szülővárosomba. Mindig olyan örömmel meg szeretettel fogadnak, hogy mindig van egy különleges levegője meg hangulata, mert jó érzés, hogy az emberre büszkék.”
A filmet kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapján, február 25-én tűzi műsorára a Duna Televízió.