Már a 2018-as év is izgalmasan indult a Tisza-tavi Sporthorgász Kft. halőreinek, ugyanis január elején egy orvhalászt fogtak. A rapsic nem kerülhette a rendőrségi eljárást, mintahogy azok a társai sem, akik 2017-ben jártak tilosban a Kiskörei víztározón. A tavaly bevezetett zónás ellenőrzési beosztás eredményesnek bizonyult, a szabálytalanságok száma jelentősen csökkent: átlagosan 1000 ellenőrzésből kettőnél találtak visszaélést.
-Sikerül lefedni a Tisza-tó teljes területét és emellett mozgó-csoportunk is mindig bevethető ott, ahol éppen szükség van rá. Az idei év kicsit nehezen indult a fiúk számára, több szabálysértési eljárást kezdeményeztek.” – mondta Szabó István marketing-vezető.
Míg 2016-ban 19.974 ellenőrzésből 87 alkalommal intézkedtek a halőrök, addig 2017-ben mintegy 12.000 ellenőrzést hajtottak végre, és összesen 26 esetben találkoztak jogsértéssel.
A társaság egyik legnagyobb ifjúsági programja a Peca-suli tagiskoláinak létszáma átlépte a 100 általános iskolát, így mintegy 1700 sajátítja el szervezett körülmények között a horgászat elméleti és gyakorlati alapjait. A program 2018-ban tovább bővül, elsősorban Tisza-tavi régióból szeretne iskolákat bevonni a társaság.
2017-ben 400 ezer db 3,5-4 cm-es csukaivadékot telepítettek a tározóba, illetve 185 ezer egy nyaras, 26 ezer két és 8400 darab három nyaras ponty került a tóba.
Papp Gábor ökológus úgy fogalmazott: -Kitelepítés során nagyjából 5-6 dkg súlyban mentek ki a halak, novemberi visszafogások azt mutatják, hogy addigra ilyen 210-250 grammos súlyt és olyan 20 centiméteres testhosszt tudtak elérni és az állománysűrűség is viszonylag nagy maradt, úgyhogy a veszteség is kevés volt.”
A compó állomány is bővült: 2017-ben 100.000 darab előnevelt halat telepítettek.
Magyarországon elsőként a Tisza-tavon horgászhatnak ingyenesen 2018. január 1-től 14 éves korig a gyerekek. A társaság ügyvezető igazgatója szerint ezzel az intézkedéssel, illetve a több éve változatlan engedélyárakkal hosszú-, és rövidtávon is növekedhet a régió és a cég bevétele.
-Nagyon sok horgászt várunk ide, mert a Tisza-tavi turizmusban a horgászturizmus egy jelentős, akár 12 hónapos szezonnal bíró tényező és ennek a horgászatnak nagyon erős multiplikátor hatása van.” – emelte ki Hegedüs Gábor ügyvezető igazgató.
Ahhoz, hogy a Tisza-tó valóban maradandó élménnyé váljon folyamatos fejlesztésekre, illetve a természet egyensúlyának megóvására is szükség van. A 2017-es évben az őshonos halak védelmében folytatódott az ökológiai célú szelektív halászat, a sulyom-gyérítés, valamint a kárókatona állományszabályozása is. Ezeket a programokat, illetve más országos, szintén a természet megóvására irányuló kezdeményezéseket a Földművelésügyi Minisztérium évente 500 millió forinttal támogatja.
Fazekas Sándor, földművelésügyi miniszter rámutatott: -Az 500 millió forintos halászati-, horgászati fejlesztési keret lehetővé teszi azt, hogy a halőrzés feltételeit javítsuk, felszerelésekre, egyenruha vásárlásra is fordítható ez a keret. Ebből finanszírozzuk a Peca-suli programot is, amely mintegy 40 millió forintos támogatással, most már több, mint 100 iskolában működik és azt a célt szolgálja, hogy minél több horgász legyen, a fiatalok is megismerjék ezt a csodálatos világot.”
A horgászat népszerűsítése mellett a halas-gasztronómia hazai és nemzetközi megismertetése is kiemelt feladat a minisztériumban, ennek részeként lett a Tiszai-halászlé 2017-ben Hungarikum. – tette hozzá Fazekas Sándor.