Lassan egy éve állt munkába ez a robot egy szolnoki patikában. A gép – melynek érkeztével dolgozó ember nem távozott – precízen raktároz és adagol. Látható, ahogy a gyógyszert az egyes rekeszekből azonnal szállítja a kiadópultra. A rendszer összességében egyszerű: a gyógyszerész leolvassa a beteg receptjén lévő vonalkódot, a gép pedig máris tudja melyik gyógyszert kell kiválasztania. Ez már egy másik iparágazatban használható robot. A Szolnoki Műszaki Szakképzési Centrum Gépipari Tagintézményében járunk, ahol a robotok elsődlegesen a diákok tanulását szolgálják. Erre a robotkarra – bár más is rögzíthető – egy hegesztőfej van felszerelve. Beprogramozható, távolból vezérelhető. Mindezt a diákok is tanulják – mondhatjuk: ez a jövő.
-Nagyon fontosnak tartjuk a Szolnoki Műszaki Szakképzési Centrumban a robotok irányába történő oktatást, hiszen a kormányzati szándék és az Ipar 4.0 platform bevezetésével kitűzte célul, hogy az iparban a robotokat illetve a robotikával kapcsolatos dolgokat bevezessék. Az oktatásban a robotok oktatása mellett automatikai és mechatronikai képzést is tartunk az diákoknak, két intézményben folyik az ilyen irányú képzés és ennek megfelelően fel is vagyunk szerelve megfelelő eszközökkel.” – mondta Hicsó György a Szolnoki Műszaki Szakképzési Centrum főigazgatóje.
Halad a maga útján a robotautó – ebben a teremben különböző járműveket építenek a diákok, amelyek egy színérzékelő segítségével a kijelölt ösvényen haladnak. 5067 De két kerékre is állhatnak, az egyensúlyozásban a giroszkóp nyújt segítséget. Ez a világ nem csak a diákokat, hanem a felnőtteket is elvarázsolja – a tanulók azt mondják: öröm ezt tanulni, minden nap egy új kihívás.
-Ki lehet bontakozni a kreativitásban és az informatikához is kapcsolódik. Vannak versenyek is ez is megfogott, a LEGO és a programozás része.” – mondta Kun Dávid tanuló.
A robotikával kapcsolatos szakok egyre népszerűbbek, mindez nem véletlen. Most már könnyebb vele elhelyezkedni a munka világában, hiszen egyre több ilyen robot van használatban. Magyarországon konkréten 5.400, ami 13 százalékos emelkedést jelent. A Nemzetközi Robotikai Szövetség adatai szerint az eszközök fele kézi munkát kiváltó úgynevezett kezelőrobot volt, 17 százalék tartozott a hegesztő kategóriába, 16 százalék volt az össze- és szétszerelő gépek aránya. A robotok összlétszámát tekintve Magyarország 2016-ban a 32. helyen állt a globális rangsorban, a tízezer dolgozóra eső robotok száma 57 volt.