Szárvágóval bontja a jeget a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársa. Nem kell nagy erőt kifejtenie, hogy a jég megadja magát, a vastagsága ugyanis csupán 3- 4 centiméter.
“Hosszú ideig hogyha nulla fok alatt van a hőmérséklet, akkor akár egy hét- másfél hét után elér a holtágnak a jégvastagsága egy olyan szintet, hogy arra biztonsággal rá lehet menni, de mindenképpen felhívjuk az állampolgárok figyelmét, hogy hiába volt egy pár napig mínusz fok, a melegedés valószínű, hogy jégolvadást fog hozni és a jégre, hogyha mozog, nem kellő vastagságú, illetve olvad, tilos rámenni.”- hangsúlyozza Illés Gergely rendőr őrnagy.
Remélhetőleg senkinek sem jut eszébe a jégre menni és a partközeli lék sem kelti fel az érdeklődést. A meder a holtágakban jellemzően gyorsan mélyül, így akár a partról is a jég alá lehet csúszni. Ezért is fontos, hogy megjelöljük a legkisebb léket is.
“Ha egy négyzetméternél kisebb a lék amelyet vágunk, akkor azt megjelöljük a vízparti növényzettel jól látható módon, hogy ott léket vágtunk. Hogyha egy négyzetméternél nagyobb léket vág bárki, mondjuk horgászok, vagy lehalászás van, vagy bármilyen más tevékenység zajlik amihez nagyobb lékvágás szükséges, akkor pedig speciálisan piros- fehér szalaggal egy méter magasságban meg kell jelölni.”
Szolnok környékén több kisebb kubik is befagyott. Ezekre sem szabad rámenni. Bár a hét végére enyhülést jósolnak, a jégtakaró még összefüggő marad egy ideig- így a veszély a továbbiakban fokozottan fennáll.