2003 óta kiemelten foglalkoznak a könyvtárak a fogyatékkal élők nehézségeinek leküzdésén. A stratégiai tervek kidolgozása az indulás óta tart, melynek köszönhetően az eltelt 15 évben az ország számos intézményében valósult meg az akadály mentesítés, valamint fejlődött a digitális és technikai eszköztár.
-Könyvtári Intézet ennek az egésznek a módszertani gazdája. A fogyatékosok érdekvédelmi szervezetivel próbál kapcsolatot tartani az FSZK keresztül, fogyatékkal élő személyek esélyegyenlőségét létrehozó szervezettel. Utána pedig a helyi szervezetekkel kell kiépítenie a könyvtárnak kapcsolatait, hiszen ezt nem lehet csak felülről irányítani.” – mondta Dr. Bartos Éva a Könyvtári Intézet ny. igazgatója.
A Könyvtári Intézet folyamatosan figyeli a nemzetközi mintákat, hiszen továbbra is a könyvtárosok magatartása és személete hozhatja a legjelentősebb változást a témában.
A társadalmi esélyeket az elmúlt időszakban több kormányzati támogatás is növelte. A fejlesztések a városi könyvtárak mellett kisebb települések intézményeiben is megvalósultak.
-Egy mozgássérültnek, ha a bejutása megvan oldva, akkor ott nagy valószínűséggel az épületen belüli közlekedés, meg a vizes blokk is rendben van, akkor a szolgáltatások zömét igénybe tudja venni. De nemcsak mozgás sérültek, hanem hallás-és látás sérültek és egyéb fogyatékkal élők is vannak. Ezért a fogyatékosság oldaláról érkező speciális igényeket egyenként kell nézni. Látható és érzékelhető a fejlődés, viszont a fejlődés ütemével voltak észrevételek.” – mondta Szekeres Pál miniszteri biztos.
Lift és mozgáskorlátozottaknak fenntartott vizesblokk. Ezek az elemek segítik a hátrányos helyzetű emberek közlekedését jelenleg a városi könyvtárban. A teljes körű akadálymentesítés érekében az intézmény egy pályázat elbírálására vár, mely januárban várható.- mondta a könyvtár igazgatója Czakóné Gacov Katalin.