Ennek a szétfagyott kültéri vízmérőórának a cseréje 20.000 forintba kerül, és abban az esetben, ha a vízvezeték rendszer is károsodott, a javítás költségei könnyen elérhetik, vagy meg is haladhatják a 100.000 forintot. Pedig ezek a károk megfelelő figyelemmel és felkészültséggel könnyen megelőzhetők lennének.
-Az aknákat két módszer szerint lehet szigetelni, elsőként a tetőt, tehát nagyon fontos, hogy legyen rendes, zárható teteje a vízmérőóra-aknának, illetve magát az óratestet is lehet szigetelni. Ami nagyon lényeges, hogy olyan szigetelőanyagot válasszunk, ami nem ázik át, tehát a hungarocell például, vagy valamilyen műanyag szigetelő nagyon kiváló erre.” – mondta Kocza Imre főmérnök
A vízmérő órákat, illetve az aknákat is úgy kell leszigetelni, hogy az óra leolvasó azokat könnyen meg tudja közelíteni, illetve le tudja olvasni a számokat. Nem csak a kültéri órákra kell figyelni a hidegebb időjárás közeledtével, a mérőeszközök akár a társasházak második, harmadik emeletén is tönkre mehetnek a hidegben, ha elhanyagolják őket.
A főmérnök rámutatott: -A lépcsőházakban nincs fűtés, az ajtó nagyon sokszor nyitva marad és a hideg ide is be tud jönni és a vízmérő órák el tudnak fagyni. Itt is az a lényeges, hogy olyan szigetelőanyaggal szigeteljünk, ami könnyen bontható és visszazárható, hogy a vízmérőóra-olvasó le tudja-, vagy hozzá tudjon férni.”
A Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. szakembereit 2017-ben mintegy 3700 esetben riasztották fagyott vízmérőórához riasztották, ez a szám 2018-ra már 500 és 800 esetre csökkent, amiben jelentős szerepe lehet a társaság tájékoztató és egyben megelőző kampányának is – tette hozzá Kocza Imre.