-Kérek én is belőle! Hadd kóstoljam meg.”
Bábokkal játszanak szituációs játékot az Álmosdi Ekhós Rajkók bábcsoport tagjai a II. Bűvös Bábos Szemlén. A Hajdú-Bihar megyéből érkező gyerekek fel is léptek a mustrán a Cigány tündér című meséjükkel.
-Országunkra… …család.”
A mese a roma-kultúráról szól és a cigányok vándorlásának történetét eleveníti meg. A tündér egy elképzelt Cigányországba vezeti népét, akik ott nyugalomban és biztonságban élhetnek. Az alkotás előadásmódja, a bábok életre keltése jelképezi a cigányok jókedvét, és örömét. A bábok elkészítésében a gyerekek is részt vettek.
-Megpróbáltuk az arcképükre elkészíteni ezeket az 1 méter nagyságú bábokat és a mesébe is a saját észrevételeiket is beleírtuk. Ez egy átdolgozás igazából és megpróbáltuk mindig figyelembe venni a gyerekeknek az ötleteit, így magukénak érezték a bábokat is.” – mondta Szilasi Zsanett csoportvezető
A szemlére az Álmosdi Ekhós Rajkók mellett a többi között Tiszaalpárról, Szőkédről, Szeghalomról és Csepregről érkeztek amatőr bábcsoportok. Ezek a csoportok a Nemzeti Művelődési Intézet -Bűvös Bábos” programjának résztvevői, amely elsősorban a hazai amatőr bábjátékos mozgalom terjedését és újjáélesztését tűzte ki célul.
A Nemzeti Művelődési Intézet, illetve az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ együttműködésében megvalósított rendezvényen az előadások mellett szakmai workshopokat is rendeztek. Ezek kiemelt témája volt a bábjáték szerepe a gyermekek személyiségfejlesztésében.
-A gyerekek személyiségfejlődésében óriási szerepe van a bábjátéknak. Az, hogy ők beleképzelik magukat egy helyzetbe és a bábok segítségével mondják el azt, ami bennük van. A pedagógia egyik alapvető módszere a bábozás és mi ezt szeretnénk megfogni.” – emelte ki Fróna Kata módszertani csoportvezető
A rendezvényhez kapcsolódva az ismertebb bábokról, illetve a figurák fajtáiról és történetéről szóló kiállítást is rendeztek. Az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ 2 éve erősíti és támogatja a szolnoki bábozás felélesztését, illetve egy stratégiai-koncepciót is kidolgozott annak érdekében, hogy hosszú távon is népszerűbbé váljon ez a művészeti-forma. A koncepció végső célja, hogy az ország több városához hasonlóan néhány évtizeden belül Szolnokon is kőszínház adjon teret a bábozásnak.