Dohányzás okozta fogszuvasodás és ínysorvadás, bőrelváltozások, keringési problémák a lábon, és a tüdő elváltozásai is jól láthatóak ezen az iskolai szemléltető eszközön. Ezek pedig az ovisoknak szánt programcsomag elemei.
Ezen a vandál biztos hordozható érintőképernyős számítógépen pedig a valamennyi korosztály számára elérhetőek a színes oktatóprogramok.
Ezeket ismerhették meg az óvodapedagógusok, a tanárok, a védőnők és a diákok is a JNSZ Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi főosztályának Dohányzás-prevenciós Nyílt Napján.
A kormányhivatal főigazgatója beszédében utalt a dohányzás nemzetgazdasági hatásaira és az eddig megvalósított hazai intézkedésekre is.
Dr. Katona Károly főigazgató, JNSZ Megyei Kormányhivatal
-“Az elmúlt években a kormány részéről számos előremutató intézkedés született a témában. Elég ha a közterületeken tiltott dohányzásra vagy a vendéglátóhelyek zárt tereiben való dohányzás megtiltására gondolunk. –
A családok éve kapcsán kiemelte az állam által biztosított prevenciós lehetőségeket is, melyből az iskolai egészségfejlesztés is profitálhat. Ezeket az újonnan vásárolt szemléltető eszközöket mutatták be, melyekkel tovább fejlődhet a dohányzás-prevenció megyénkben. A szakmai előadásból kiderült, hogy a tüdőrákban elhunytak 90%-a dohányzik és az is, hogy a dohányosok tízszer olyan gyakran lesznek tüdőrákosok. A statisztikák szerit Magyarország lakosságának 29%-a dohányzik.
Dr. Beke Gabriella megyei tiszti főorvos
-“A hölgyek lassan fölzárkóznak és ez különösen a fiatal hölgyek között mutatható ki. A dohányzó lányok száma igen magas. Talán ez sikk lett. 50 éve egy nő szégyellte, azt, hogy dohányzik. –
A statisztikák ismertetésén túl a korai megelőzésről és dohányzás-prevenciós módszerekről is beszámoltak a résztvevőknek. Az eseményen a diákok nagy érdeklődéssel próbálták ki az eszközöket, melyekkel hamarosan minden nevelési intézményben találkozhatnak a gyerekek.