Napra pontosan 1918. november 11-én 11 órakor zárult le az első világháború. Ennek okán tartottak előadássorozatot a a Damjanich János Múzeumban. A program célja a lehető legtöbb oldalról körbejárni a Nagy Háború utáni időszakot.
-Mivel soha nem önmagában áll egy háború, szerettünk volna a néprajzi történeti muzeológia módszereinek is több teret adni, ezért értelmeztük úgy, hogy a második világháború is bele férjen ebbe a témába, mint ahogy a muzeológiában is és az érintett tudományokban bele is fér.” -nyilatkozta Gecse Annabella nprjazkutató, a rendezvény főszervezője.
Hajagos Csaba a Kecskeméti Katona József Múzeum történésze a Malenkij robot kecskeméti vonatkozásairól végzett kutatásokat.
-A két szovjet parancsnokág: a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Pest-Kiskun vármegyei parancsnokság fölváltva rabolta a két települést, vitték el az embereket kényszermunkára. A tiszaugi hídnál például azonosítottuk azt, hogy több tíz ember fulladt bele a Tiszába a tiszaugi hídnál, ugyanis oda vitték először honi kényszermunkára, ott használták először a Malenkij robot kifejezést – itthoni forrásokban.”
A Debreceni Egyetem Néprajzi Tanszéke és a szolnoki Damjanich János Múzeum között tavaly köttetett megállapodás. Ez a muzeológia és a tudományos kutatások összehangolt munkáján alapszik. A két intézmény 2022-ig biztosan segíti egymást az anyagi források és a szellemi kapacitás leghatékonyabb kihasználása érdekében. Így történt ez a csütörtöki Háború és hadifogság című konferencián is.