Utat engednek a Szőke folyónak. 16,1 milliárd forintból tisztítják ki a Tisza hullámterét Szolnok és Kisköre közt. Az elmúlt két évtized árvizei megmutatták, hogy jelentősen csökkenthető a vízszint ha a folyó meder akadálymentes és rendbe van téve. A munkálatokra azonban nem csak árvízvédelmi szempontból van szükség.
-Valaki szeret horgászni, valaki egyszerűen csak szeret sétálni. És feltűnő az, amikor kis víz van és talán még feltűnőbb – és sokkal feltűnőbb- amikor nagy víz van. És nekünk, Vízügyeseknek, akik mint szakemberek kezelik a folyót, mint szakemberek foglalkoznak a folyóval, fontos tudnunk azt, hogy miért következtek be azok a hatalmas vízszintváltozások, azok a magas vízszint emelkedések, ami az elmúlt húsz évben bekövetkezett.” -nyilatkozta Dr. Kovács Sándor a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság osztályvezetője.
A teljes hullámtér 7000 hektárjából körülbelül a felén ritkítják meg a növényzetet. Erre azért van szükség, mert a Kárpát-medencéből érkező hordalékot a folyó döntő részt a Közép-Tisza vidékén rakja le.
-Ez gyakorlatilag annak felel meg, mint hogyha az úton közlekedünk és teli lennének kátyúval és ezeket a kátyúkat kerülgetnénk gépkocsival, viszont itt magának a víznek kell kerülgetni a fákat, kerülgetni a bokrokat, de nem tudja. Ezért a víznek a sebessége lecsökken és ha a víznek a sebessége lecsökken, az pedig vele jár a vízszint emelkedéssel.”-tette hozzá a KÖTIVIZIG osztályvezetője.
A program célja, hogy csökkenjen az úgynevezett érdesség, mert így a víz akadálytalanul és alacsonyabb szinten tud levonulni. Ezen felül a közel 60 kilométeres szakasz 16 helyszínén, -egyebek mellett- új töltés és zsilip is épül. A program várhatóan 2019-ig tart.