A kormány számára fontosak a civilek – ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a Miniszterelnökségen belül létrejött egy helyettes államititkárság, amely a civil szervezetek működését segíti, jövőre pedig csaknem 6 milliárd forintos keretet felügyel. Ekkora összeg áll rendelkezésre a Nemzeti Együttműködési Alapból a civil szervezetek támogatására.
-Ha azt nézzük, hogy milyen igények vannak és milyen igényeket kell kielégíteni, akkor erre is mondhatjuk, hogy ez is lehetne több, még ezt is növelni kellene annak érdekében, hogy minél több civil szervezet kaphasson támogatást, de összességében úgy gondolom, hogy ez egy pozitív vonal, egy pozitív irány.” – fogalmazott Dr. Kecskés Péter.
Dr. Kecskés Péter hangsúlyozta, hogy ez az összeg az utóbbi években folyamatosan és jelentősen nőtt, hiszen például 2014-ben 3,3 milliárd forint volt a keret. A főosztályvezető hozzátette: 2020-ban és 2021-ben is nagyobb összeget osztanak el.
-Így egyre több civil szervezet tud pályázni hol nagyobb, hol kisebb összegekben és az a nagyon fontos ebben a tájékoztatóban, hogy az egyik kiemelt változás a kicsi szervezetek számára szól, akik egy egyszerűsített eljárás keretében 200.000-250.000 forintot tudnak majd elnyerni.” – mondta Dr. Molnár Beáta a Contact Mentálhigiénés Konzultációs Szolgálat elnöke.
Ez azt jelenti, hogy a közösségekért helyi szinten tenni akaró egyesületek, alapítványok pályázatai a feltételeknek megfelelve a keret kimerüléséig gyakorlatilag automatikusan évi kétszázezer forint támogatást nyerhetnek el. Erre csak azok a nem országos hatókörű szervezetek pályázhatnak, amelyek két évre visszamenőleg rendelkeznek számviteli beszámolóval, és éves bevételük nem éri el az ötmillió forintot. A nagyobb civil kezdeményezések számára korábban szakmai és működési célú pályázat létezett két külön kiírással. Jövőre a két támogatási formát egyesítik, és a korábbi gyakorlatnak megfelelően kollégium dönt a pályázat sikeréről.