56 helyi hősei között elsőként említik a forradalom és szabadságharc idején a helyőrség parancsnoki tisztségét betöltő Kablay Lajost. Õ volt az, aki bölcs taktikát választott. A szovjet csapatok árnyékában kulcsfontosságú szerepet játszó szolnoki alakulat meggondolatlan bevetése ugyanis tragédiát okozott volna. Az ezredes viszont az erőviszonyokat felmérve jó döntést hozott.
-Józan és megfontolt megatartásával megmentette a várost a rombolástól és lakosságát az esetleges értelmetlen haláltól. Kivételes empátiakészségének köszönhetően szót tudott érteni az utcán tüntető és jogosan elégedetlenkedő gyári munkásokkal, a forrongó egyetemi hallgatókkal valamint a helyi szovjet alakulatok parancsnokaival. Meg tudta értetni az adott kor szavát és a legbonyolultabb helyzetekből is megtalálta a kivezető utat.” – mondta LOVAS KÁROLY nyá ezredes, elnök, Kablay Lajos Repülő Bajtársi Egyesület.
Kablay Lajost rangjától megfosztották, méltatlan körülmények közt töltötte élete utolsó éveit. A róla elnevezett téren mellszobránál a város, az MH 86. Szolnok Helikopterbázis és a Kablay Lajos Veteránrepülő Repülő Bajtársi Egyesület helyezte el az emlékezés virágait.
A Sóház úton Dancsi József emléktáblájánál a családtagok is emlékeztek. Dancsi József 1926-tól a Szolnoki MÁV Járműjavítóban dolgozott, 1944-ben jelentős szerepe volt a vasúti víztorony felrobbantásának megakadályozásában. 1956. október 26-án a személyét övező bizalomnak és tiszteletnek köszönhetően őt választották meg a Szolnok Megyei Forradalmi Munkástanács elnökének. Jórészt Dancsi higgadtságának, jó szervezőkészségének és erélyes intézkedéseinek köszönhető, hogy november 4-ig a helyi viszonyokat a nyugalom és biztonság jellemezte. Megszervezte a közellátást, állandó kapcsolatot tartott a szovjet csapatok helyi parancsnokával, amivel megakadályozta a fegyveres összetűzés kialakulását.
A megemlékezés a Táncsics úton vitéz Szathmáry József valamint Tóth Mihály és Vajda László honvédek emléktáblájánál folytatódott. Szathmáry József a Thököly úti egykori Légvédelmi Tüzérlaktanya parancsnoka Kablay Lajossal együttműködve próbálta megelőzni a vérontást. A szovjet harckocsik november 4- én géppuskatűz alá vették a laktanyát. Tóth Mihályt és Vajda Lászlót halálos találat érte, öten megsebesültek. Szathmáry százados kezét magasba tartva a golyózáporban a harckocsik felé futott, mire a szovjet katonák abbahagyták a tüzelést. Hőstettével többek életét mentette meg.
A Damjanich úton Kiss Ferenc előtt tisztelegtek a jelenlévők. A budapesti Műszaki Egyetem levelezős hallgatójaként 1956 október 23-ra rendelték fel vizsgázni és vizsga helyett, az egyetemista budapesti ifjúsággal és dolgozókkal harcba vonult. Tűzharcba keveredtek és lövést kapott október 24.-én. Másnap a budapesti Szabolcs utcai kórházban hunyt el.
Nemcsak a Sóház úton, hanem a Megyeháza aulájában is megemlékeztek Dancsi Józsefről. Emléktáblája előtt koszorút helyezett el a megyei kormányhivatala, a megyei önkormányzat, a város és Dancsi József családtagjai is.
A koszorúzás a bíróság falán elhelyezett Műszaki és Közlekedési Egyetem emléktáblájánál zárult.