Tengerentúli Kínai Tudósok Szövetségét 1913-ban olyan kínai diákok alapították, akik diplomájukat nyugati országokban szerezték. A szövetség hidat biztosít Kína és Európa között, amely segítségével a tudományos, kulturális és szervezeti-vállalkozói kapcsolatot kívánják erősíteni, támogatni.
-Abban bízom, hogy, akik külföldön tanultak, ők egyfajta hídként szerepeljenek a két ország közötti kapcsolatban.” – mondta Chen Zhu a Kínai Magyar Kulturális Csere és Baráti Szövetség elnöke.
A szövetség tehetségprogramokat szervez, melynek keretében tapasztalat- és szakembercsere történik Kína és Európa között, kiemelkedő lehetőségeket biztosítva a különböző szférákban.
-Biztos vagyok benne, hogy lehet vinni képzőművészeket, zenészeket, színészeket vagy hozni őket ide. Meglátjuk, hogyan lehet és szeretné, ha a szolnoki egyetemi kar és valamelyik kínai egyetem kapcsolódása beindulna.” -mondta Szalay Ferenc polgármester.
Szolnoknak két kínai településsel van testvérvárosi kapcsolata, ezek elsősorban kulturális és gazdasági jellegűek – például a citromsavgyár építésének lehetőségét is ez hozta.
-Szolnok város polgármestere is fontosnak tartja delegációnk látogatása és ő maga is többször személyesen kísérte már a delegációt. Jó a kapcsolatunk, ezt pedig tovább szeretnénk építeni kínai városokkal, tartományokkal.” – mondta Duan Jie Long kínai nagykövet.
A kínai delegáció szolnoki látogatásának célja, a megyeszékhely kulturális életének és az abban rejlő lehetőségeknek a megismerése.