Szoboravatóval tisztelgett névadója előtt a Magyar Honvédség 2. Vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár. Az első világháború hőse, a magyar ejtőernyős fegyvernem egyik megszervezője 18 évesen önként jelentkezett frontszolgálatra. Született parancsnokként ismerték.
Kiss Dávid hagyományőrző:
-” Bertalan hadnagy és bosnyák katonáinak legnagyobb arányú hőstettére 1917. október 24-én az olasz fronton került sor, amikor egy 15 fős rohamőrség élén több száz olasz hadifoglyot ejtettek, valamint megbénították az olasz nehéztüzérség működését. –
A Caporettói áttörés véget vetett a harcoknak, melyben Bertalan Árpádnak elévülhetetlen érdemei voltak. Tettéért megkapta a Tiszti Arany Vitézségi Érmet. Mellszobrát a róla elnevezett különleges rendeltetésű dandár épületei között állították fel. Az életnagyságnál valamivel nagyobb bronzportrét Majoros István szobrász készítette el. A szoborról és a felújított ejtőernyős emlékfalról, valamint a magyar ejtőernyőzés centenáriumáról Dr. Boldizsár Gábor, a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetségének elnöke beszélt.
Dr. Boldizsár Gábor ezredes, elnök, Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége
-“Nagy tisztelettel és köszönettel adok hálát mindenkinek aki szívében és lelkében őrzi a múlt erejét, aki tehetsége, hivatala szerint tenni is tud azért, hogy lelki, szellemi emlékeink megújult köntösben jelenjenek meg. Örök emléket, örök zarándokhelyet teremtve azzal, hogy aki az ejtőernyőzést a szívében hordja , katonai emlékeit tiszteletben tarja, hogy legyen helye ahová elzarándokolhat és megemlékezhet a hősökről. –
A szobrot Furkó Kálmán, a szobor ötletgazdája, a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetségének tagja és a szobrász leplezte le. Majd 8641 megáldották a hősi halált halt ejtőernyősök emlékfalát. A kormányhivatal és város vezetője, valamint a helyőrségben települt alakulatok képviselői koszorút helyeztek el a szobor és az emlékfal tövében.